Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Cios dla katolickiej redakcji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Wtorek, 19 Styczeń 2010 21:35
Nawet o 70 proc. będą mniejsze budżety redakcji katolickich w oddziałach regionalnych. - To oznacza likwidację tych redakcji - alarmują dziennikarze z oddziałów. 

Informacje o kolejnych oszczędnościach oddziały dostały z centrali w zeszłym tygodniu. Wcześniej cięcia dotknęły dokument, reportaż, publicystkę, a nawet informację. Centrala ma zakaz zamawiania w ośrodkach nowych produkcji. Dla ośrodków to finansowy cios. Zlecenie dla centrali jest bardziej opłacalne - stawki są kilka razy wyższe.

Cięcia w ośrodkach regionalnych to kolejny krok nowego zarządu, by ratować budżet. TVP  będzie mniej produkować. Na pokazywanie programów wyciąganych z archiwów skazane są kanały tematyczne. Powtórki zapełnią w ramówce pasma dla dzieci, zostały wstrzymane nowe produkcje. Ostały się popularne seriale, choć z przyciętymi budżetami.

W redakcji katolickiej Telewizji Kraków słyszymy: - Warszawa marginalizuje regiony, to niepokojące. Ucierpią na tym nasi widzowie, którzy są przyzwyczajeni chociażby do transmisji mszy dla chorych.

Szef redakcji ks. Andrzej Baczyński mówi jednak: - Otrzymałem zapewnienie, że msza będzie nadal transmitowana. Mam nadzieję, że wyjdziemy na prostą.

Redakcja Programów Katolickich TVP jest wynikiem umowy z czerwca 1989 między Sekretariatem Episkopatu Polski a Komitetem ds. Radia i Telewizji. Od tego czasu na antenach TVP SA nadawane są audycje katolickie. Potem umowę aktualizowano.

Lokalne redakcje katolickie nie są formalnie związane z redakcją warszawską, choć zdarza się, że z nią współpracują, np. przy cotygodniowej transmisji mszy św. z sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach w TVP1.

Redakcja przygotowuje też kilka programów dla widzów w różnym wieku, np. "Między ziemią a niebem", "Ziarno", "Słowo na niedzielę". Miała zawsze duży udział w obsłudze medialnej papieskich pielgrzymek.

Jak się dowiedzieliśmy, budżet w redakcji warszawskiej nie zostanie tak drastycznie okrojony. - Na razie trwają negocjacje, różnych programów oszczędności dotkną w różnym stopniu. Mogą być to cięcia rzędu 10 proc., może większe - słyszymy w redakcji.

Więcej: Gazeta Wyborcza (19 stycznia 2010 r.) -
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7468771,Mniej_katolicko_w_TVP.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie