Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Pokrzywdzeni poznają swoje prawa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 20 Styczeń 2010 15:33
Spoty reklamowe, artykuły prasowe i audycje radiowe mają sprawić, że ofiary przestępstw lepiej poznają swoje prawa i przestaną się bać z nich korzystać.

Wczoraj ruszyła kampania  społeczna pod hasłem: "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc". Kampanię rozpoczął w czwartek Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących, chcemy, aby osoby pokrzywdzone nie były bierne i samotne – mówił i dziękował za zaangażowanie mediów w ministerialne przedsięwzięcie. – Niestety, zbyt często są bezradne, nie wiedzą, czego mogą się domagać od organów ścigania, nie znają też swoich obowiązków.

Problem dotyczy setek tysięcy osób, które każdego roku popełnienie przestępstwa zgłaszają na policję, i ciemnej liczby innych, np. ofiar mobbingu, które rzadko zgłaszają się do organów ścigania.

– Fakt, że takich zgłoszeń jest mało, nie upoważnia do mówienia, iż takiej przestępczości nie ma – mówił minister Kwiatkowski. – Powodów ukrywania jest wiele: strach przed utratą pracy, niewiara w organy ścigania, niewiedza, gdzie się zgłosić, i strach przed tym, jak zostanie się potraktowanym.

Celem kampanii jest upowszechnianie informacji o prawach przysługujących pokrzywdzonym przestępstwem, a także uwrażliwienie sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz funkcjonariuszy policji na potrzeby osób pokrzywdzonych.

Więcej: Rzeczpospolita (15 stycznia 2010 r.) - Pokrzywdzeni muszą wiedzieć, co robić

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie