Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

KRRiT odpuszcza TVN, chce karać TOK FM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Poniedziałek, 25 Styczeń 2010 10:18
Rada nie chce już kary dla Marcina Prokopa za obrażanie katolików, bo przeprosił. Za to chce ukarać radio, które wyemitowało kontrowersyjny komentarz Andrzeja Czeczota.

Prezenter TVN Marcin Prokop nie poniesie konsekwencji za niefortunny żart, na który pozwolił sobie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia.Komentując sprawę anglikańskiego pastora, który powiedział, że ludzie żyjący w skrajnej nędzy mogą uciec się do drobnych kradzieży w hipermarketach, dodał: „Przecież od dawna w Kościele mówi się: bierzcie i jedzcie z tego wszyscy”.

Wszczęcie postępowań zapowiedziały wówczas Rada Etyki Mediów i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jednak dziennikarz przeprosił na łamach „Rz” za swoją wypowiedź. – I to wystarczy. Cieszę się, że Prokop publicznie przeprosił, ponieważ rzadko dziś się zdarza, by dziennikarz, który palnie coś głupiego, obrazi jakąś grupę ludzi, w tym wypadku katolików, potrafił publicznie przeprosić – mówi Maciej Iłowiecki, wiceprzewodniczący REM. – Prokop w tym wypadku zachował się godnie.

– Te przeprosiny zamykają sprawę – dodaje Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.
Tymczasem KRRiT zbulwersowała inna wypowiedź, tym razem na antenie Radia TOK FM. – Komentujący sprawę pana Prokopa gość tej stacji pan Andrzej Czeczot dopuścił się bardzo obraźliwego, wulgarnego ataku na księży katolickich i katolików – mówi jeden z członków Rady.

Rysownik „Polityki” i „Nie” na początku stycznia w programie Romana Kurkiewicza „Kurkiewy” dotyczącym wolności słowa stwierdził, że Kongregacja Wiary uznała, iż pedofilski stosunek kapłana z ministrantem nie jest grzechem, ale pierwszym stopniem święceń kapłańskich. – Podajcie mi adres medium, które to wydrukuje – kpił Andrzej Czeczot.

– Żart rzeczywiście mało śmieszny – ocenia Prokop.

– To nie żart, ale wypowiedź pełna pogardy dla chrześcijan. Czeczot zrobił to z premedytacją, chcąc obrazić katolików – oburza się publicysta Tomasz Terlikowski.

KRRiT chce wyciągnięcia konsekwencji i ukarania grzywną Radia TOK FM.

Jaka będzie ostateczna decyzja Rady, okaże się w najbliższym czasie.

– Biuro KRRiT otrzymało już zapis programu, w piątek rozpoczęło jego analizę – mówi Witold Kołodziejski, przewodniczący Rady.

– Dowiaduję się tego od pana, to bardzo ciekawa droga informowania przez KRRiT – komentuje Ewa Wanat, redaktor naczelna Radia TOK FM.

– Urzędnicy KRRiT muszą jakoś uzasadnić swoje istnienie i fakt pobierania wynagrodzeń, stąd takie działania.

Źródło: Rzeczpospolita (23 stycznia 2010 r.)

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie