Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Lewica krytykowana za projekt ustawy medialnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 27 Styczeń 2010 11:52
Politycy z dystansem podchodzą do nowego projektu ustawy medialnej autorstwa klubu Lewicy, który jeszcze w tym tygodniu ma zostać złożony w Sejmie.

Projekt krytykuje Rafał Grupiński z PO; Jan Dziedziczak z PiS uważa, że projekt jest mało realny. Ewa Kierzkowska z PSL uważa, że propozycja jest godna rozważenia, choć ma uwagi do niektórych zapisów projektu.

Lewica w swoim projekcie proponuje m.in. likwidację abonamentu i zastąpienie go odpisem od podatku PIT i CIT oraz wprowadzenie licencji programowych, przyznawanych przez KRRiT na pięć lat.

Wiceszef klubu PO Rafał Grupiński skrytykował w rozmowie z PAP projekt Lewicy. Podkreślił, że potrzebne są systemowe zmiany w mediach, konieczne do wypełniania przez nie misji publicznej.

- Nie ma powodów, aby wymyślać jakiekolwiek podatki, dla finansowania obecnej postaci mediów, które poza II Programem Polskiego Radia, w części radiową Trójką i TVP Kultura nie wypełniają misji publicznej, nie spełniają swojej roli programowej - zaznaczył Grupiński.

 

- Nie rozumiem, dlaczego ludzie mieliby ze swoich podatków finansować państwowego molocha, który jest w istocie molochem komercyjnym, nie wypełnia misji. Trzeba zacząć od zmian systemowych w samych mediach, w tym od zmian w nadzorze. Dopiero, kiedy będzie niepolityczny nadzór nad tymi mediami, będzie można zgłaszać się do obywateli z prośbą o pieniądze - dodał polityk Platformy.

Grupiński podkreślił, że Platforma nie otrzymała jeszcze projektu ustawy medialnej, nad którym pracują środowiska twórcze. Wcześniej informował, że jeśli twórcy się zgodzą - politycy PO będą chcieli połączyć to, co najlepsze w ich projekcie z pomysłami zawartymi we wcześniejszych projektach Platformy ws. mediów.

W listopadzie ubiegłego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że rząd nie planuje już własnego projektu ustawy medialnej i czeka na projekt, który przygotowują twórcy. Nad projektem pracuje Komitet Obywatelski Mediów Publicznych.

To inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Poparcie dla obywatelskiego projektu zadeklarował premier Donald Tusk. Po ostatnim przegranym przez PO głosowaniu nad ustawą medialną władze PO zapowiadały, że klub PO nie napisze w tej kadencji Sejmu kolejnego projektu dotyczącego mediów.


Żródło: Rzeczpospolita ( 26 stycznia 2010 r.)-
http://www.rp.pl/artykul/15,425151_Lewica_krytykowana_za_projekt_ustawy_medialnej.html

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie