Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

TVP grozi bankructwo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Niedziela, 07 Luty 2010 19:23
TVP walczy o utrzymanie płynności finansowej. Spółka stara się o 100 mln zł kredytu, jeśli go nie dostanie, może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia.


Rzecznik telewizji Stanisław Wojtera nie chciał potwierdzić, ani zaprzeczyć tym informacjom. - Telewizja nie komentuje sprawy do jutrzejszego spotkania ze związkami - powiedział.

Jutro w południe odbędzie się kolejna tura negocjacji w ramach sporu zbiorowego, jaki od pół roku Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP "Wizja" prowadzi z zarządem (w proteście przeciwko ubiegłorocznym zwolnieniom grupowym).

Z kolei Rada Sekcji Krajowej Pracowników Radia i Telewizji NSZZ "Solidarność" (nie uczestniczy w sporze zbiorowym) zaniepokojona spadkiem wpływów abonamentowych wystosowała apel do KRRiT oraz ministra infrastruktury, by "w trybie pilnym" zobowiązały Pocztę Polską do lepszej egzekucji opłat za radio i telewizję, szczególnie od firm i instytucji.

"Dalsze unikanie przez operatora publicznego, jakim jest Poczta Polska, egzekucji od podmiotów prawnych obowiązku uiszczania opłat abonamentowych jest, poza łamaniem prawa, działaniem na szkodę mediów publicznych, będących wspólnym dobrem narodowym" - głosi oświadczenie Solidarności.

NSZZ "Solidarność" Radia i Telewizji apeluje w nim też do "Rządu RP o wyrównanie utraconej przez media publiczne kwoty abonamentu spowodowanej wystąpieniami przedstawicieli rządu nawołującymi do nie uiszczania opłat radiowo-telewizyjnych".

 

W poniedziałek z zarządem telewizji spotkały się wszystkie telewizyjne związki. Według "Wizji" prezes TVP Romuald Orzeł poinformował wówczas, że TVP funkcjonuje do końca lutego w oparciu o prowizorium budżetowe, które zakłada zrównoważenie wydatków z wpływami. By to osiągnąć, zarząd miałby o 40 do 50 procent zredukować budżety regionalnych oddziałów TVP.

O 30 proc. ograniczone mają być zaś wynagrodzenia pracowników twórczych i technicznych. Zarząd miał też zapowiedzieć dokładną analizę planów produkcyjnych. - Wszystkie nowe produkcje muszą mieć bezwzględną akceptację zarządu - informuje "Wizja" po spotkaniu z zarządem.

O kłopotach finansowych TVP zarząd spółki mówi od wielu tygodni, a jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest załamanie systemu abonamentowego.

Według prognoz KRRiT, w 2010 r. TVP może otrzymać z abonamentu jedynie między 80 a 100 mln zł. Pieniądze te w całości zostaną przeznaczone na ośrodki regionalne, których utrzymanie kosztuje ok. 400 mln zł rocznie. Według danych TVP, udział abonamentu w jej przychodach w 2009 r. wynosił - 17 proc., a w 2010 r. będzie to ok. 6 proc.

Do spadku wpływów abonamentowych dokłada się spadek wpływów z reklamy i sponsoringu, które w 2010 r. mają być odpowiednio niższe o 146 i 12,6 mln zł.

Na koniec 2010 r. telewizja zakłada zerowy wynik finansowy. Główny koszt utrzymania pozostałych anten ponieść mają Jedynka i Dwójka.
Żródło : Rzeczpospolita ( 3 lutego 2010 r.)-
http://www.rp.pl/artykul/15,428843_Zwiazkowcy__TVP_bankrutuje.html

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie