Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Czekanie na projekt obywatelski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Wtorek, 09 Luty 2010 14:06
 Będę rekomendował klubowi Polskiego Stronnictwa Ludowego poparcie projektu ustawy medialnej przygotowywanej przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych - mówi TOK FM szef klubu PSL, Stanisław Żelichowski. Oznacza to, że ewentualny wspólny projekt nowelizacji ustawy medialnej autorstwa SLD i PiS przepadnie w Sejmie.


Dziś w rozmowie z tvp.info Grażyna Gęsicka, szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczyła złożenia wspólnego z SLD projektu ustawy medialnej.

Chodzi o zgłoszoną przed kilkoma dniami przez Grzegorza Napieralskiego propozycję likwidacji abonamentu i finansowania mediów publicznych z odpisów od podatków CIT i PIT oraz wprowadzenie licencji programowych, przyznawanych przez KRRiT na pięć lat.
- To krok w dobrym kierunku. Niewykluczone, że po wyeliminowaniu wątpliwości dotyczących konstytucyjności niektórych przepisów, moglibyśmy nawet złożyć wspólny projekt w tej sprawie - powiedziała Gęsicka.

Jednocześnie szefowa klubu PiS zapewnia, że ta wstępna deklaracja nie oznacza przyszłej koalicji z Sojuszem a jedynie bieżącą współpracę. - Platforma Obywatelska przyjęła założenie, że opozycja nie może nic. Choćbyśmy złożyli najmądrzejszy projekt ustawy czy zaproponowali najrozsądniejszy pomysł, PO i tak wytrzebi go do gruntu. W tej sytuacji partie opozycyjne, choćby miały różny program, muszą w pewnych sprawach ze sobą współpracować - przekonywała Gęsicka.
PSL: dość wydawania publicznych pieniędzy

Cóż jednak skoro poza jawną już współpracą dwóch partii w TVP, w Sejmie do przegłosowania projektu ustawy medialnej potrzebują jeszcze głosu PSL.

- Polskie Stronnictw Ludowe razem z Platformą Obywatelską poczeka na propozycję ustawy medialnej, którą na wiosnę przedstawi Komitet Obywatelski Mediów Publicznych - mówi TOK FM Stanisław Żelichowski. Szef klubu PSL przypomniał miażdżący raport NIK na temat TVP po rządami PiS.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, co działo się w TVP w czasie, gdy prezesami byli: Bronisław Wildstein, Andrzej Urbański i Piotr Farfał. Z obliczeń NIK wynika, że TVP nieprawidłowo wydała aż 150 mln zł, stąd też do prokuratury trafił wniosek Izby w sprawie działania na szkodę spółki.
- Nie chcemy, by na kolejne pomysły opozycji wydawano publiczne pieniądze, dlatego jako szef klubu będę rekomendował PSL poparcie projektu obywatelskiego - podkreślił Żelichowski.

PO nie przewiduje własnego projektu ustawy

O tym, że Platformy Obywatelskiej nie interesują żadne nowe pomysły opozycji dotyczące ustawy medialnej mówił nie tak dawno Grzegorz Dolniak, wiceszef Klubu PO.

- PiS i SLD, podtrzymując w Sejmie weto prezydenta do poprzedniej ustawy, wspólnymi siłami utrąciły tamten projekt, a tym samym wzięły na siebie odpowiedzialność za kształt mediów publicznych - argumentował Dolniak. - Niech się teraz martwią o ich finansowanie. Mnie ta sprawa nie wzrusza - zakończył.

W listopadzie ubiegłego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że rząd nie planuje już własnego projektu ustawy medialnej i czeka na projekt, który przygotowują twórcy. Nad projektem pracuje Komitet Obywatelski Mediów Publicznych.
To inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Poparcie dla obywatelskiego projektu zadeklarował Donald Tusk.Żródło: Gazeta Wyborcza ( 9 lutego 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7542534,Ustawa_medialna_SLD_przepadnie__PO_i_PSL_czekaja_na.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie