Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Łódź: Agenci SB na procesie odpowiedzialnych za wyrzucanie z pracy dziennikarzy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksander Szymański   
Piątek, 12 Luty 2010 10:40

Byli agenci SB w łódzkim środowisku dziennikarskim zostaną przesłuchani jako świadkowie na wytoczonym przez IPN procesie decydentów z czasów stanu wojennego, którzy przyczynili się do wyrzucenia z pracy dziennikarzy. Taką decyzję podjął dziś Sąd Rejonowy w Łodzi.

Z wnioskiem o przesłuchanie byłych tajnych współpracowników SB wystąpili poszkodowani w tej sprawie występujący w procesie jako oskarżyciele posiłkowi: Jacek Indelak, Gustaw Romanowski i posłanka PO Iwona Śledzińska - Katarasińska. Sędzia Małgorzata Frąckowiak - Kalinowska zwróciła uwagę, że realizacja tego wniosku o około pół roku przedłuży kończący się już proces. Jednak oskarżyciele posiłkowi podtrzymali swoje stanowisko i sędzia przyjęła ich wniosek.

Na razie wiadomo, że chodzi o sześcioro agentów ukrytych pod pseudonimami: "Ewa", "Karol", "Jaźwin", "Bernard", "Sawicki" i "Starski". Według wnioskodawców, donosili oni m.in. na Gustawa Romanowskiego i Iwonę Śledzińską - Katarasińską, co mogło wypłynąć na decyzję komisji weryfikacyjnej o wyrzuceniu z pracy tych dziennikarzy. I to z wilczym biletem, co oznaczało, że nie mogli znaleźć posady we wszystkich mediach.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, trzech byłych TW już nie żyje, co może oznaczać, że w sądzie zostaną jedynie odczytane ich donosy wymierzone w zwolnionych w stanie wojennym dziennikarzy.

Jako świadek miał dziś zeznawać Stefan Bratkowski z Warszawy, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w latach 1980-81, który jednak nie dotarł do Łodzi. Przysłał za to pismo, w którym zaznacza, że ma już 75 lat i jest schorowany, pod ciągłą opieką lekarzy, więc podróż do Łodzi byłaby dla niego zbyt dużym problemem. Dlatego poprosił, aby można go było przesłuchać w sądzie w Warszawie. Sędzia Frąckowiak - Kalinowska zgodziła się na takie rozwiązanie.

W procesie tym na ławie oskarżonych zasiada pięciu oskarżonych. Są to: 78-letni Mieczysław K., były pełnomocnik KC PZPR ds. propagandy, 71-letni Andrzej H., były sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR, 67-letni Zdzisław K., były oficer SB w Łodzi, 82-letni Mieczysław K., były oficer LWP i 67-letni Piotr S., były dyrektor RSW "Prasa - Książka - Ruch".

Śledczy IPN zarzucają im, że przyczynili się do wyrzucenia z pracy z przyczyn politycznych, a nie merytorycznych, co najmniej 8 dziennikarzy. Wśród nich byli m.in. Marian Miszalski, Gustaw Romanowski, Jacek Indelak i Iwona Śledzińska-Katarasińska.

 

Źródło: Polska Dziennik Łódzki, autor Wiesław Pierzchała, „Łódź: Agenci SB na procesie odpowiedzialnych za wyrzucanie z pracy dziennikarzy” (11-02-2010)

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie