Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Opłata audiowizualna gorsza niż abonament PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Sobota, 27 Luty 2010 21:42
Platforma Obywatelska przeciw finansowania mediów publicznych z opłaty audiowizualnej.

 -Taka opłata to pomysł jeszcze gorszy niż abonament, bo obciąża każdego podatnika - stwierdziła Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Platforma deklaruje jednocześnie, że chce rozmawiać z twórcami o ich projekcie ustawy medialnej, bo widzi w niej punkty zbieżne z własnymi pomysłami na media publiczne. Do takich rozmów ze środowiskiem twórców może dojść już w przyszłym tygodniu - poinformował w piątek wiceszef klubu PO Rafał Grupiński.

Jedna z podstawowych zmian, jakie chcieliby wprowadzić twórcy w nowej ustawie medialnej ich autorstwa to likwidacja abonamentu, który obecnie płacony jest od odbiornika radiowego i telewizyjnego. Abonament - według projektu - zostałby zastąpiony powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 zł, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę.

- Nie ma zgody na taką bezpośrednią daninę od obywateli. Tak powiedzieliśmy i tego się trzymamy. Ta opłata jest gorsza od abonamentu, bo abonament jest płacony od gospodarstwa domowego, a opłatę audiowizualną miałby uiszczać każdy podatnik - powiedziała Śledzińska-Katarasińska, szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

 

Według Grupińskiego, byłby to nowy podatek. - Tego nie chcemy. Co innego kwota na media zapisana w budżecie, a co innego obciążanie każdego podatnika taką opłatą - podkreślił.

Ostateczna wersja ustawy medialnej autorstwa twórców ma zostać przedstawiona na początku marca. - Czekamy na tę finalną wersję. Będziemy chcieli zdobyć opinie eksperckie. Wiemy już, że ten projekt jest bardzo rozległy, chcemy się mu bardzo dokładnie przyjrzeć - zapowiada Śledzińska-Katarasińska.

Posłanka Platformy podkreśliła jednocześnie, że w projekcie twórców odnajduje bardzo dużo elementów z projektu Platformy.

- Jest tam chociażby zapisane to wszystko, co myśmy nazwali zadaniami publicznymi. My mówiliśmy o tym, żeby publiczne media regionalne były współfinansowane przez samorządy, co zresztą zostało strasznie skrytykowane przez twórców. A teraz czytam w projekcie twórców o kontraktach samorządowych. Czyli okazuje się, że tak dużo nowego nie można wymyślić - zaznaczyła Śledzińska-Katarasińska.
 

Nad projektem nowej ustawy medialnej pracuje Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. To inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ws. mediów zadeklarował kilka miesięcy temu premier. Według Tuska trzeba doprowadzić do tego, by szeroko pojęte środowiska twórcze uznały, że "mogłyby być prawdziwymi gospodarzami mediów publicznych".

 


Źródło: Rzeczpospolita ( 26 lutego 2010 r.)-
http://www.rp.pl/artykul/15,439790_PO___Nie__dla_oplaty_audiowizualnej.html
 

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie