Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Działania naukowców na rzecz niezależności dziennikarzy PDF Drukuj Email
Wpisany przez korespondent świętokrzyski   
Poniedziałek, 01 Marzec 2010 21:47

Kieleccy naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uznali, że dramatyczna sytuacja finansowa mediów publicznych, głównie oddziału Telewizji Polskiej, wymaga interwencji. Chcą zaangażować społeczeństwo, organizacje pozarządowe oraz polityków i samorządowców do debaty i szukania rozwiązań, aby wesprzeć finansowo redakcje, ale również uchronić je od wpływów partii politycznych. Agnieszka Zaremba, wicedyrektorka Instytutu Nauk Politycznych UJK, zorganizowała konferencję  nt. "Znaczenie mediów publicznych dla rozwoju regionalnego", na którą zostali zaproszeni : Juliusz Braun - były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, obecnie pracownik Ministerstwa Kultury, parlamentarzyści PO, PiS, SLD i PSL, przedstawiciele oddziału TVP w Kielcach oraz Radia Kielce.

 Trzeba zmienić skład rad programowych, aby o funkcjach w telewizji i innych mediach publicznych nie decydowali politycy. Media powinny pełnić rolę czwartej władzy, a więc powinny politykom i samorządowcom patrzeć na ręce. Można wymagać rzetelności merytorycznej, ale nie dyspozycyjności.  Media publiczne w Kielcach nie mogą być  tubą propagandową jakiegokolwiek polityka. To trzeba zmienić.

 Czytelnicy Gazety zostali poproszeni o wypowiedzi  na pytania: Jak pomagać mediom publicznym, aby jednocześnie wzmocnić ich niezależność? Czy jest to w ogóle możliwe?

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce (28 lutego 2010r.)

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,7611027,Naukowcy_chca_ratowac_niezaleznosc_dziennikarzy.html?utm_source=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=1077754


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie