Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Czy TVP ucierpi na oszczędnościach? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 10 Marzec 2010 15:51
 Zwolnienia grupowe, wysyłanie pracowników na bezpłatne urlopy, czasowe zawieszenie działalności trzech kanałów tematycznych - oto plany oszczednościowe TVP.

Prezes TVP Romuald Orzeł ogłosił, że spółkę czekają zwolnienia grupowe. Zastrzegł, że ich skala nie jest jeszcze znana, "ale będzie to liczba dość znaczna". TVP przygotowuje też program zachęcający pracowników do przechodzenia na kilkumiesięczne, bezpłatne urlopy. Ponadto spółka przegląda swoje zasoby kadrowe i majątkowe, by wytypować zbędne nieruchomości do sprzedaży oraz obszary, gdzie zamiast zatrudniać pracowników można korzystać z usług dostawców zewnętrznych. - Będziemy wprowadzać outsourcing różnych sfer działalności np. flota samochodowa, księgowość, obsługa kadrowa, ochrona fizyczna - orzekł Orzeł.

TVP będzie też ograniczać koszt działania oddziałów terenowych "do niezbędnego minimum". Ograniczone ma być funkcjonowanie TV Polonia, zminimalizowane mają być koszty TVP Kultura, głęboka restrukturyzacja czeka Agencję Filmową, a kanały tematyczne TVP Historia, TVP Sport, TVP HD mogą zostać czasowo zawieszone lub czeka je "bardzo istotne ograniczenie funkcjonowania". Jak wskazywał Orzeł, tego rodzaju kroki są niezbędne w sytuacji gdy ustawa o rtv działa tylko "w połowie", bo TVP de facto pozbawiona została środków abonamentowych. 80-90 mln zł, jakie według szacunków KRRiT otrzymać ma w tym roku z abonamentu TVP, w całości zostaną przekazane na funkcjonowanie ośrodków regionalnych. Ogólnopolskie anteny TVP w całości muszą się utrzymać ze środków komercyjnych. Dlatego TVP planuje też zwiększenie przychodów. Większe mają być wpływy z reklamy, szeroko wykorzystywany product placement, telewizja chce też sięgnąć po fundusze unijne.

W najbliższych dniach TVP skieruje do ministra skarbu wniosek o zgodę na zaciągnięcie przez spółkę kredytu obrotowego w wysokości 100 mln zł. - Nie mówimy o kredycie inwestycyjnym, tylko chodzi o taki kredyt, który pozwalałby nam funkcjonować. W tej chwili jesteśmy na etapie końcowym jeśli chodzi o prowadzenie negocjacji z bankiem, ale tutaj oczywiście będzie potrzebna zgoda ministra skarbu - powiedział Orzeł. W sumie, jak szacuje zarząd, wszystkie te kroki mają doprowadzić do oszczędności na poziomie ok. 200 mln zł, a budżet TVP na koniec 2010 r. uda się zbilansować.

Senatorowie podczas dyskusji z Orłem mówili, że rozumieją, iż TVP znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, wskazywali jednak, by nawet w obliczu kryzysu nie traktować "lekko" sprawy finansowania TV Polonia, programów dla dzieci, przestrzegali przed zawieszaniem kanałów tematycznych jak TVP Sport, wskazywali na konieczność przyciągania do TVP fachowców i autorytetów dziennikarskich. .
Barbara Borys-Damięcka (PO) zwracała też uwagę na upolitycznienie TVP i pytała o konkretne przykłady zatrudniania np. rzecznika TVP Stanisława Wojtery (radny miasta Warszawy z klubu PiS), czy doradców zarządu jak Bolesław Borysiuk. - Syn pana Borysiuka jest regulatorem rynku (członkiem KRRiT - PAP) czyli osobą, od której bardzo wiele zależy(...). Dochodzi tu do pewnego rodzaju nepotyzmu - mówiła Borys-Damięcka. - Zarząd TVP nie jest apolityczny, każdy z państwa jest związany z jakąś opcją - dodała.
Przewodniczący komisji Piotr Łukasz Andrzejewski (PiS) podkreślał z kolei, że nigdy dotąd nie było tak, "żeby była odpolityczniona działalność publiczna". - Ważne, żeby była pluralistyczna równowaga we wszystkim i żeby nikt nie miał wpływu decydującego - powiedział.


Źródło: Gazeta Wyborcza ( 9 marca 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7643916,TVP__beda_zwolnienia_grupowe__bezplatne_urlopy__zawieszenie.html

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie