Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Wyrok ws. egzekucji abonamentu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Piątek, 19 Marzec 2010 23:33
Przepisy ws. egzekucji abonamentu RTV nie łamią konstytucji - taki wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny. Skargę na ustawę abonamentową złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik zarzucał m.in., że obecne przepisy nie zawierają "regulacji niezbędnych do żądania opłat abonamentowych oraz opłat za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiowego i telewizyjnego", a co za tym idzie niemożliwe jest przeprowadzenie egzekucji administracyjnej, mimo że wspomina o niej ustawa.
RPO wskazywał także, że nieefektywne przepisy prowadzą do "bezkarnego unikania przez większość obywateli uiszczania opłaty abonamentowej".
Sędziowie TK uznali, że Poczta Polska została wyposażona w wystarczające możliwości skutecznego ściągania abonamentu i kar za jego niepłacenie. Zaznaczyli, że "bezczynność instytucji nie poddaje się kontroli w kategoriach konstytucyjności".

Sędzia Mirosław Wyrzykowski w uzasadnieniu orzeczenia powiedział, że za zaistniałą sytuację nie można winić obywateli, a bardziej Sejm, który nic nie uczynił, by poprawić ściągalność abonamentu lub ustabilizować finansowanie mediów publicznych.

- Obowiązujący, choć wobec bezczynności powołanych instytucji nieskuteczny, artykuł ustawy abonamentowej może być w każdej chwili zmodyfikowany przez ustawodawcę tak, by skuteczna egzekucja abonamentu była możliwa - wyjaśniał sędzia-sprawozdawca.
Wyrzykowski zaznaczył, że skuteczność ta nie zależy od stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu przez Trybunał, lecz od ustawodawcy i sposobu funkcjonowania właściwych instytucji.

- Skoro parlament przez kilka ostatnich lat nie dokonał nawet stosunkowo prostych zmian prowadzących do zwiększenia ściągalności abonamentu przez Pocztę Polską, można przyjąć że akceptuje ten stan rzeczy - podsumował Mirosław Wyrzykowski, odczytując uzasadnienie orzeczenia Trybunału.

Sędziowie podkreślili, że Trybunał nie jest powołany do zastępowania w jakimkolwiek zakresie ustawodawcy, ani "wymuszania na nim aktywności w sferach, w których pozostaje on ze znanych sobie względów bezczynny".

Trybunał Konstytucyjny przyznał, że w praktyce artykuły ustawy abonamentowej dotyczące egzekucji płatności za użytkowanie odbiorników radiowych i telewizyjnych są martwe.


Źródło:Gazeta Wyborcza (  16 marca 2010 r.)-
 http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7667258,TK__Przepisy_o_sciaganiu_abonamentu_zgodne_z_Konstytucja.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie