Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

"Pterodaktyl cenzury" w kwietniowym Pressie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 01 Kwiecień 2010 07:19
W numerze kwietniowym miesięcznika Press ukazał się artykuł Magdaleny Tobik pt. Pterodaktyl cenzury. Autorka opisuje w nim problem poruszony na konferencji organizowanej przez "Obserwatorium" dnia 26 stycznia 2010 r. dotyczącej interwencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Artykuł wskazuje na dolegliwości zwiazane z interwencjami KRRiT u nadawców.
Jako przykład przytoczona jest sprawa wszczęta wobec Radia Tok Fm dotycząca wypowiedzi rysownika Andrzeja Czeczota w prowadzonej na żywo audycji Romana Kurkiewicza "Kurkiewy". Rysownik opowiadając o panującej cenzurze obyczajowo-kościelnej, powiedział, że są dowcipy, których media ze strachu nie publikują. Jako przykład opowiedział anegdotę dotyczącą zachowań pedofilskich w kościele. Wypowiedź Czeczota została powtórzona w programie popołudniowym, którego gościem był m.in. Tomasz Terlikowski. Publicysta poczuł się urażony dowcipem i zpowiedział, że zgłosi sprawę do KRRiT. 16 lutego 2010 r. KRRiT przyjeła uchwałę upowazniającą przewodniczącego Witolda Kołodziejczyka do wydania decyzji o ukaranie Radia TOK Fm.
W artykule przywołany jest również przykład Polsatu, na który została nałożona kara 500 tys. zł. za emisję w 2006 r. programu Kuby Wojewódzkiego, w którym K. Szcuzka parodiowała niepełnosprawną M. Buczek.
W artykule znajdują się komentarze Dominiki Bychawskiej, która wskazuje m.in. na brak proporcjonalności pomiędzy wysokością nałożonej na Polsat kary a dobrem chronionym, jakim jest wizerunek osoby parodiownaej. Wyraziła również wątpliwości co do zgodności powyższej kary ze standardami orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kary nakładane na nadwaców oraz ich notoryczne nękanie mogąmieć "mrożący skutek" wobec nadawców, którzy zastanowią się pięć razy zanim zaproszą kontrowersyjnego gościa na antenę.
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie