Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Jak wygląda etyka dziennikarza w Radiu Olsztyn PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Sobota, 03 Kwiecień 2010 19:05
Osoby pracujące w Radiu Olsztyn też muszą płacić abonament.


Pracownicy Polskiego Radia Olsztyn usłyszeli od Leszka Sobańskiego, pełniącego obowiązki prezesa rozgłośni, że powinni płacić abonament. - Jakiś czas temu szef powiedział, że wpływy z abonamentu są dramatycznie małe i nie wiadomo, do kiedy wystarczy pieniędzy na realizację programów - opowiada jeden ze współpracowników prosząc o anonimowość. - Prezes stwierdził, że trudna sytuacja może zacząć się już w połowie roku. I uznał, że pracownicy i współpracownicy radia mają obowiązek udokumentowania, że płacą abonament.
Kierownictwo rozgłośni przyznaje, że chce doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy zatrudnieni będą mieli uregulowane opłaty za posiadanie odbiorników. - To była prośba do pracowników - wyjaśnia Leszek Sobański. - Nieetyczne jest, żeby pracujący w radiu publicznym nie płacił abonamentu.
Otwarte pozostaje pytanie, jak to zrobić? - W przypadku współpracowników czy firm zewnętrznych jest to o tyle łatwiejsze, że możemy poprosić o udokumentowanie opłacania abonamentu przy zawieraniu umów. Studenci mogą pokazać, że zapłacili, bądź płacą ich rodzice - mówi Leszek Sobański.

- Dla mnie to jakaś paranoja. Zamiast pracować, będziemy biegać z zaświadczeniami, że płacimy za swoje pensje - komentuje jeden z radiowych współpracowników.

Prezes podkreśla jednak, że na razie nie wymaga przedstawiania zaświadczeń. - To był apel, później będziemy się zastanawiać, jak można go skutecznie egzekwować - dodaje Leszek Sobański.

Władze radia uważają, że stosownych potwierdzeń należy wymagać również od organizatorów, którzy ubiegają się o patronat medialny stacji. - Jeśli ktoś chce, żeby propagować jego imprezę, to powinien być wobec nas w porządku - uważa Sobański.
W olsztyńskiej rozgłośni pracuje prawie 70 osób. Przy stawce abonamentu RTV na poziomie 186 zł (przy opłacie rocznej z góry), oznacza to wpływy w wysokości 13 tys. zł. A to kropla w morzu potrzeb, zważywszy że np. zawieszona od ponad roku prezes Radia Olsztyn Wioletta Machniewska.


Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn ( 31 marca 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7723057,Dziennikarzu__udowodnij__ze_placisz_abonament.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie