Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Magdalena Środa przegrała z TVP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lukasz Lebski   
Wtorek, 06 Kwiecień 2010 16:12
Prof. Magdalena Środa przegrała proces z Telewizją Publiczną w sprawie o wypowiedź na temat programu Misja Specjalna. Środa określiła na antenie radia TOK FM, iż jest to "ubecki program". Pozwana twierdzi, że wyrok jest kuriozalny.
W listopadzie 2007 roku prof. Magdalena Środa była gościem Radia TOK FM. Powiedziała wówczas: mamy w tej chwili "Misję specjalną", która jest po prostu, jak się mówi, przepraszam, użyję takiego potocznego, absolutnie bez żadnej odpowiedzialności, słowo: "ubeckim programem".

Telewizję Publiczną, która emituje program, oburzyły te słowa i pozwała prof. Magdalenę Środę. W pozwie zażądała sprostowania, które miało zostać wyemitowane w Radiu TOK FM i zamieszczone w prasie oraz kwoty 10 000 zł, która miała zostać wpłacona na cele charytatywne. Sprawa w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się zaocznie, pod nieobecność prof. Magdaleny Środy. Wezwań do sądu nie odebrała, bo gdy przychodziły, była zagranicą. lub z uwagi na pracę - nie miała czasu ich odebrać. Sąd przychylił się do standardowego w pozwach o ochronę dóbr osobistych wniosku o odbycie rozprawy pod nieobecność pozwanego, jeśli się nie stawi.W efekcie sędzia dopatrzył się naruszenia dóbr osobistych TVP. Środa ma przeprosić program Misja Specjalna i zapłacić 10 tys. zł. na schronisko Brata Alberta.

Profesor jest bardzo zdziwiona tym wyrokiem. Mówiła, iż w swojej ocenie była bardzo ostrożna, wręcz asekurancka. Co więcej według przegranej cytowane w wyroku stwierdzenie było przedstawione inaczej niż to na antenie radia.  Według niej, użyła określenia "ubeckie" w znaczeniu "wywołujące strach", a nie "związane z dawnym Urzędem Bezpieczeństwa". Dlatego  właśnie oceniła decyzję sądu jako "kuriozalny" wyrok.

Źródło: Gazeta Wyborcza (2 kwietnia 2010 roku) TVP kontra Magdalena Środa. Wyrok ws. wypowiedzi w TOK FM

 

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie