Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Szczegóły raportu NIK: Radio Łódź jest nieefektywne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksander Szymański   
Czwartek, 08 Kwiecień 2010 07:19

Opublikowany w marcu raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia na łódzkiej rozgłośni suchej nitki. W latach 2006-2008 każdej z regionalnych publicznych stacji radiowych słuchało średnio 126 tys. osób dziennie. Radio Łódź zaniża ten wynik najgorszym rezultatem - 59 tys. odbiorców dziennie. Dla porównania - najlepszego w tej statystyce Radia Katowice słuchało średnio 260 tys. osób w ciągu jednego dnia. Łódzka rozgłośnia miała też drugi najniższy średni udział w czasie słuchania - 2,9 proc. przy średniej 8,7 proc. i najlepszym wyniku Radia Opole - 23,3 proc. Radio Łódź ponosiło największe koszty na prowadzenie bieżącej działalności w przeliczeniu na jednego słuchacza - 184 zł. Nieco ponad 140 zł pochodziło ze środków publicznych, z czego aż 63 zł z abonamentu. Najbardziej efektywną z kontrolowanych rozgłośni było Radio Katowice. Tam koszty utrzymania wyniosły 50 zł w przeliczeniu na jednego odbiorcę.
NIK w raporcie wskazuje też na przerost zatrudnienia w łódzkim radiu. W latach 2006-2008 na tysiąc słuchaczy przypadało średnio 5,4 pracownika. W Radiu Katowice ponad 13 razy mniej - średnio 0,4 pracownika. To przełożyło się na kiepski wynik finansowy łódzkiego radia.W kontrolowanym przez NIK okresie wszystkie spółki radiofonii regionalnej z wyjątkiem Radia Bydgoszcz zanotowały zysk. W Radiu Łódź był on jednak najniższy - 282 tys. zł. Najlepszy wynik finansowy miało Radio Wrocław - prawie 1,9 mln zł. Izba postawiła także zarzut niegospodarności. Według kontrolerów NIK wyboru wykonawcy dla wartego prawie 44 tys. zł zlecenia na projekt aranżacji części budynku rozgłośni dokonano na podstawie osobistej znajomości z wykonawcą. Przy składaniu zamówienia na samochód dostawczy złamano zasady konkurencji. Według NIK charakterystykę silnika określono tak, że pasowała tylko do jednej marki samochodu. W Radiu Łódź poznali szczegóły raportu już w lutym. Dlatego teraz decyzje podejmuje tam nowy zarząd. Marek Składowski, pełniący obowiązki prezesa rozgłośni, przyznaje, że wyniki kontroli przyczyniły się do odwołania poprzedniego prezesa. - Ja oceniam sposób zarządzania spółką w tamtym okresie tak samo jak NIK, czyli negatywnie - mówi Składowski. - Rada dała temu wyraz, odwołując zarząd i prezesa.

Jak teraz jest w Radiu Łódź? - W ciągu jednego miesiąca nie da się naprawić zaniedbań z ostatnich trzech lat - twierdzi Składowski. - Nie będę podejmował decyzji o znaczeniu strategicznym dla radia ani rozstrzygał w sprawach dotyczących dużych pieniędzy, bo uważam, że nie mam takiego mandatu. Staram się za to uporządkować sprawy organizacyjne i sposób funkcjonowania.

Ewentualną redukcję zatrudnienia Składowski pozostawia przyszłemu prezesowi, który zostanie wybrany w konkursie. Kiedy? - Prawdopodobnie do końca maja - zapowiada Składowski. - Rozważam udział w tym konkursie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź, autor Jakub Wojtczak, „Szczegóły raportu NIK: Radio Łódź jest nieefektywne” (07-04-2010)

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie