Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Prawa i obowiązki w internecie - aspekt prawny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 22 Kwiecień 2010 08:35
W marcowym wydaniu Liberte ukazał się artykuł Witolda Jarzyńskiego pt. Prawa i obowiązki w internecie - aspekt prawny.
W artykule autor rozważa kwestie związane z rosnącą dostępnością internetu. Wskazuje m.in. na problemy co do kwalifikacji prawnej blogów, portali społecznościowych czy forów internetowych. Zastanawia się czy w pewnych sytuacjach możemy traktować blogerów jako dziennikarzy a portale internetowe jak czasopisma lub dzienniki? Od tego jak odpowiemy na powyższe pytania będzie zależało jakie prawa, ale i obowiązki będą mieli poszczególni internauci. Nie należy jednak zapominać, że niezależnie od tego czy ktoś ma status dziennikarza czy też nie, nie wolno mu w internecie nikogo zniesławiać i znieważać.
W artykule znajduje się obszerny komentarz Dominiki Bychawskiej-Siniarskiej, która wskazuje, że stosowanie prawa prasowego od dłuższego czasu nastręcza problemów osobom prowadzącym portale internetowe, gdyż nadal nie do końca jasne jest na ile przepisy prawa prasowego mają zastosowanie do działalności dziennikarskiej, jednak prowadzonej w sieci.  D.Bychawska pokazuje to na przykładzie problemów redaktora naczelnego portalu internetowego www.gazetabytowska.pl, przeciwko któremu prowadzone były dwa postępowania sądowe. W pierwszym z nich – dotyczącym obraźliwego wpisu na forum – został uniewinniony. Sąd uznał, że portal nie jest objęty regulacjami prawa prasowego (II K 367/08). W innej sprawie redaktor nie miał już tyle szczęścia do sądu, który orzekł, że „prowadzenie portalu, w myśl prawa prasowego, wymaga rejestracji” (VI Ka 409/07). Problem jest tym poważniejszy, że złamanie obowiązku rejestracji portalu internetowego, który jest tytułem prasowym opatrzone jest sankcją karną – zgodnie z art. 45 prawa prasowego grozi za to kara grzywny albo pozbawienia wolności (a co za tym idzie i wpis do rejestru skazanych).
 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie