Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Gorączkowe poszukiwania oszczędności w TVP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Sobota, 01 Maj 2010 23:48
 Plan restrukturyzacji został już przedstawiony Ministerstwu Skarbu przez TVP. 


W Telewizji Publicznej będzie mniej premier, a TVP Kultura na jakiś czas stanie się anteną wyłącznie powtórkową (co najmniej do końca 2010 r.). Zawieszony będzie kanał TVP Historia (także do końca roku). Pracę w spółce może stracić kilkaset osób.To niektóre założenia planu restrukturyzacji, który zarząd TVP przekazał w czwartek do Ministerstwa Skarbu Państwa.Podkreśla, że minister domagał się takiego planu restrukturyzacji od każdego zarządu TVP (za czasów obecnego ministra Aleksandra Grada funkcję prezesa TVP przed obecnym Romualdem Orłem pełnili Andrzej Urbański i Piotr Farfał).– Ten zarząd jest pierwszym, który taki dokument przygotował – zaznacza Wewiór. – Ale na razie nie chcemy oceniać go merytorycznie. Trwa analiza. Według TVP dzięki przedstawionym propozycjom uda się zaoszczędzić jeszcze w tym roku 90 mln zł.

Oprócz zastąpienia dużej części produkcji premierowych powtórkami zarząd chce też zmienić sposób zawierania umów z zewnętrznymi producentami. Jak tłumaczy Orzeł, chodzi o to, by nie tylko TVP podejmowała ryzyko finansowe związane z nowymi produkcjami. – To nie znaczy, że chcemy zerwać z nimi współpracę, tylko inaczej uregulować nasze stosunki – tłumaczy "Rz" Romuald Orzeł. – TVP jest teraz często tylko malowanym producentem: niby to nasza produkcja, a kosztorysy i inne sprawy są ustalane na zewnątrz.

Zarząd telewizji chciałby również dostać pozwolenie resortu na otwarcie linii kredytowej – 100 mln zł. Zabezpieczeniem kredytu miałyby być nieruchomości na Woronicza. Telewizja zamierza też sprzedawać niepotrzebne nieruchomości. – Brak zgody ministra na te działania może spowodować utratę płynności finansowej i, w konsekwencji, upadek telewizji publicznej – uważa Orzeł.


Źródło: Rzeczpospolita ( 29 kwietnia 2010 r.)-
http://www.rp.pl/artykul/15,468971_W_TVP_zwolnienia__powtorki_i_mniej_misji_.html

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie