Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Stanowczo nie ,, politycznej uległości i partyjnej slużalczości'' PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Czwartek, 20 Maj 2010 13:10
Związek zawodowy pracowników twórczych TVP demonstruje przeciwko restrukturyzacji telewizji publicznej "w tubę propagandową partii politycznych".

Rzecznik związku Mariusz Jeliński pytany o przykłady takich decyzji wymienił m.in. zmianę kierownictwa TVP1 - miejsce Wojciecha Hoflika zajął Witold Gadowski; zwolnienie szefa TVP Info Jacka Snopkiewicza - zastąpił go Łukasz Kardas oraz zmiany dyrektorów w oddziałach TVP.

"Ostatnie decyzje zarządu TVP pokazują jasno, że telewizja publiczna służy już tylko jednemu celowi - kampanii wyborczej i interesom partyjnym, a białe rękawiczki zostały zrzucone. My - dziennikarze, realizatorzy, operatorzy, technicy - żądamy telewizji, w której będą zachowane standardy profesjonalizmu i obiektywnego dziennikarstwa, a nie politycznej uległości i partyjnej służalczości" - głosi oświadczenie zamieszczone na internetowej stronie związku "Wizja".
Zarzuty "Wizji" zdecydowanie odpiera rzecznik TVP Stanisław Wojtera. "Bardzo staramy się dbać o to, by w TVP zapewniona była równowaga, dochowujemy wszelkich starań, żeby kampania wyborcza przebiegała zgodnie z najwyższymi standardami, powołaliśmy komisję etyczną, do sztabów wyborczych wystosowane zostały pisma z zaproszeniem do debaty" - wyliczał.

W komunikacie związkowców, który zatytułowano "Apel do polityków" napisano, że twórcy telewizji publicznej protestują "przeciwko przekształcaniu TVP w tubę propagandową partii politycznych i zawłaszczaniu jej przez agencje PR sztabów wyborczych kandydatów na prezydenta".

"Dziennikarze świadomie łamiący zasady etyki zawodowej przynoszą wstyd naszemu środowisku. To już nie jest telewizja publiczna, w której obowiązują standardy niezależnego dziennikarstwa, a my jesteśmy przecież częścią społeczeństwa obywatelskiego, którego niepodważalnym elementem ma być niezależna telewizja publiczna" - napisali związkowcy.
"My - twórcy - apelujemy do polityków, ich namiestników oraz komisarzy politycznych w TVP - zostawcie nas już w spokoju. Polacy mają prawo do telewizji rzetelnej, obiektywnej, zachowującej standardy profesjonalne, dziennikarskie i edukacyjne. Z wami nigdy jej nie zrobimy" - napisano w apelu do polityków.


Źródlo: Gazeta.pl ( 17 maja 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,7895241,Wybory_2010__Zwiazkowcy_TVP__Nie_dla_partyjnej_propagandy.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie