Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

PO opracowuje program uzdrowienia mediów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Środa, 26 Maj 2010 12:31
Senacka komisja kultury zarekomendowała wczoraj senatorom odrzucenie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Senat zrobi to jeszcze w tym tygodniu. Na początku czerwca tak samo zagłosują posłowie. Potem - jak wynika z nieoficjalnych informacji - odrzuci je także p.o. prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO), a to oznacza, że kadencja obecnej Rady wygaśnie dwa tygodnie później. Sejm, Senat i prezydent będą musieli wybrać nową.
Wymiana składu KRRiT nie oznacza wymiany władz mediów publicznych. Te przed odwołaniem w trakcie kadencji chroni obowiązująca dziś ustawa medialna. Chyba że się ją zmieni. I PO chce to właśnie zrobić.

- Bo chcemy odpolitycznić media publiczne - mówi nam Rafał Grupiński (PO). - Na to, co dziś się wyprawia w TVP, nie można już patrzeć.

To aluzja do tego, że od jesieni zeszłego roku mediami publicznymi całkowicie zawładnęła koalicja medialna PiS-SLD. W efekcie mamy dwupartyjną telewizję: "Jedynką" TVP rządzi PiS, a "Dwójką" i TVP Info - Sojusz. W radiu: "Jedynka" jest lewicowa, a "Trójka" - prawicowa.

PO chce z tym skończyć. Jak? Zmniejszyć wpływ polityków (posłów i senatorów) na wybór władz publicznej telewizji i radia. W myśl noweli otwarte konkursy będą ustawowym obowiązkiem. Tak będą wybierane i rady nadzorcze, i zarządy.

O miejsce w radach nadzorczych ubiegać się będą mogli kandydaci "kompetentni w dziedzinie prawa, finansów oraz mediów" i z poparciem władz uczelni akademickich. - Kandydatów będą mogły oczywiście zgłaszać stowarzyszenia twórców (literackie, filmowców, dziennikarzy) - mówi Grupiński. - Ale poparcie władz akademickich jest obligatoryjne.

Dziś żadne konkursy nie obowiązują. Krajowa Rada po prostu wybiera rady nadzorcze tak, by odzwierciedlały jej parytet polityczny.

Projekt zmniejsza rady nadzorcze i zarządy: w telewizji z dziewięciu do siedmiu członków, w radiu - z dziewięciu do pięciu. Zarządy mają być maksymalnie trzyosobowe (dziś po pięciu członków).

Ale z konkursu nie będą pochodzić wszyscy członkowie rad nadzorczych. W TVP na siedmiu członków rady, czterech zostanie wyłonionych w konkursie, a trzech mianują ministrowie: kultury, skarbu i finansów. W radiu - na pięciu, dwóch wskażą ministrowie kultury i skarbu. Dziś jedynie minister skarbu ma w radzie "swojego" jednego człowieka.

Nowością jest też możliwość odwołania członków rad nadzorczych w trakcie kadencji. Można to zrobić tylko w trzech przypadkach: gdy rażąco naruszą prawo, będą prowadzić działalność sprzeczną z pracą w mediach publicznych lub gdy będą działać na szkodę spółki. Odwołać może ten, kto ich powołał, czyli KRRiT lub odpowiedni ministrowie.

Do tej pory Trybunał Konstytucyjny był przeciwny odwoływaniu rad nadzorczych mediów publicznych w trakcie kadencji. - Uważamy, że możemy to zrobić, bo nowelizacja fundamentalnie zmienia zasady wyboru władz mediów publicznych poprzez wprowadzenie obowiązkowych konkursów - tłumaczy Grupiński.

PO już rozmawiała o nowelizacji z PSL. Ludowcy też są zmęczeni partyjną propagandą płynącą z TVP i chętnie poprą pomysł, by media publiczne wyrwać z rąk PiS i Sojuszu.

Platforma planuje, że pierwsze czytanie projektu odbędzie się na czerwcowym posiedzeniu Sejmu. Ustawa miałaby zostać uchwalona w połowie lipca. Wtedy też najprawdopodobniej zakończy się kadencja obecnej KRRiT.

PO konsultowała tę małą nowelizację ze środowiskiem twórców, bo na jesieni chce zacząć prace nad ich projektem. Twórcy proponują całkowicie zmienić sposób zarządzania mediami publicznymi (nie przez KRRiT, ale przez Radę Mediów Publicznych) i ich finansowania (nie abonament, ale opłata audiowizualna - ok. 8 zł miesięcznie płacone z podatkiem).

Źródło: Gazeta Wyborcza (26 maja 2010)

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie