Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Komorowski potwierdził rozwiązanie KRRiT PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 16 Czerwiec 2010 17:17
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji z czasów koalicji PiS LPR Samoobrona została rozwiązana. Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski zdecydował się poprzeć parlament, który nie przyjął sprawozdania Rady za 2009 rok. Komorowski powiedział o tym w programie Tomasza Lisa w TVP2.
Komorowski potwierdził rozwiązanie KRRiT .  Sejm, Senat i Prezydent mają teraz 21 dni na zgłoszenie nowych członków do KRRiT. Do czasu wyboru nowego składu Krajowej Rady, jej dotychczasowi członkowie będą pełnili swoje obowiązki.

- To była niespodzianka - tłumaczył Komorowski o swoim nagłym pojawieniu się w studiu. Przyznał, że decyzja, że jednak pojawi się w studiu TVP na debacie przedwyborczej zapadła "parę dni temu". - Nie ukrywam, może to nie jest najbardziej szlachetne, ale byłem zainteresowany jak zareagują konkurenci. To była duża satysfakcja obserwować ich miny. Ale chciałem też sprawdzić jak będzie wyglądać formuła tego programu w TVP przy założeniu, że mnie nie będzie. Tak jak przypuszczałem, został wystawiony fotel, wizytówka pana Bronisława Komorowskiego - żeby cała Polska zobaczyła, że mnie nie ma.

Marszałek podtrzymał także swoje słowa o "kierowanej przez PiS i SLD Telewizji Publicznej" i zwrócił uwagę na to, że jest inaczej traktowany przez TVP niż jego główny oponent.
- Jak mnie ma nie być, to mają pokazywać pusty fotel. Jak Kaczyńskiego ma nie być to odwołuje się program - mówił Komorowski, nawiązując do decyzji TVP o odwołaniu dzisiejszego programu Tomasza Lisa.
Audycja programu "Tomasz Lis na żywo" miała być początkowo odwołana - taką informację podała dziś rano TVP. Pierwotna formuła uległa jednak zmianie i w programie Lisa wystąpił tylko pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Pierwotnie prócz niego miał tam być również Grzegorz Napieralski i Jarosław Kaczyński. Tomasz Lis zapewniał, że zaproszenie skierowano do wszystkich trzech kandydatów.
Komorowski zapewnił, że nie chce "przejąć" mediów publicznych, ani ich likwidować. - To jest nonsens. Media publiczne powinny stanowić jeden z fundamentów polskiej demokracji - zadeklarował.
Komorowski ocenił też, że nowelizacja ustawy o rtv, którą wkrótce ma się zająć sejmowa komisja kultury "minimalizuje rolę partii" przy obsadzie rad nadzorczych radia i telewizji. Za tydzień startują sejmowe prace nad przygotowanym przez PO projektem nowelizacji Ustawy o rtv. Jej wejście w życie oznaczałoby odwołanie obecnych zarządów, rad nadzorczych i programowych w TVP i Polskim Radiu.
Jedna z najważniejszych zmian, jakie przewiduje projekt, dotyczy sposobu wyłaniania rad nadzorczych i zarządów w TVP i spółkach Polskiego Radia. Miałaby to robić tak, jak dotąd Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale nie w zaciszu gabinetu, lecz po przeprowadzeniu "jawnego" i "otwartego" konkursu. Zmniejszyłaby się liczba członków rad nadzorczych, którzy nie byliby, tak jak dotąd, nieodwoływalni w trakcie kadencji.



Źródło: Gazeta.pl ( 14 czerwca 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8014541,Wybory_2010__Komorowski_u_Lisa_rozwiazuje_KRRiT.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie