Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

PiS zgłosi w Sejmie Witolda Kołodziejskiego? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Wtorek, 13 Lipiec 2010 23:03
Prof. Stefan Pastuszka i dr Grzegorz Czelej - to zgłoszeni w Senacie kandydaci do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Izba Wyższa będzie musiała wybrać jednego z nich, Senatowi przysługuje bowiem tylko jedno miejsce w Radzie.
Według ustawy o radiofonii i telewizji, KRRiT liczy pięciu członków. Dwóch wskazuje Sejm, jednego - Senat, dwóch - prezydent.
 Kancelaria Senatu, Izba ma dwóch kandydatów: prof. Pastuszkę i dr. Czeleja.
Prof. Stefana Pastuszkę zgłosiła w Senacie PO, ale jest to kandydat uzgodniony ze współkoalicjantem.
Dr Grzegorz Czelej to obecny senator PiS.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika także, że PiS zgłosi w Sejmie do nowej KRRiT jej obecnych członków: przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego, Barbarę Bubulę i Piotra Boronia.
Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.
Krajowa Rada, która - jak mówi konstytucja - stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Do zadań KRRiT należy m.in. projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji; przyznawanie koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów radiowych i telewizyjnych; uznawanie za nadawcę społecznego lub odbieranie tego przymiotu; kontrola działalności nadawców.

Jedną z najistotniejszych kompetencji KRRiT jest jednak wybór rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. Dodatkowo - jeśli wejdzie w życie projektowana przez PO nowelizacja ustawy o rtv - KRRiT zyska kompetencję powoływania (na wniosek rady nadzorczej) członków zarządu, w tym prezesa w TVP i Polskim Radiu. Do czasu powołania nowej KRRiT obowiązki pełnią członkowie dotychczasowej.


Źródło: Gazeta.pl ( 9 lipca 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8121734,Senat_tez_ma_kandydatow_do_KRRIT___Pastuszka_i_Czelej.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie