Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Sąd uchylił wyrok ws. książki Pawła Zyzaka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Niedziela, 18 Lipiec 2010 18:14
Prawicowe wydawnictwo Arcana nie będzie musiało przepraszać córki Lecha Wałęsy Anny Domińskiej za książkę Pawła Zyzaka o jej ojcu. Sąd apelacyjny w Krakowie uchylił wyrok pierwszej instancji nakazujący Arcanom przeprosiny i oddalił pozew córki Lecha Wałęsy.


W kalendarium książki autor zamieścił dwie daty o zarejestrowaniu i wyrejestrowaniu Lecha Wałęsy przez SB, ale zabrakło informacji o wyroku sądu lustracyjnego całkowicie oczyszczającego legendarnego przywódcę "S" z zarzutów o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Sąd uznał że brak tych informacji w kalendarium jest niedopuszczalny, ale dla samego wyroku istotne znaczenie miało to, że powódce nie udało się wykazać rzeczywistych skutków naruszenia dóbr osobistych, wywołanych przez skrażoną publikację. Córka Lecha Wałęsy nie stawiła się na żadnej z rozpraw, ponieważ - jak stwierdził adwokat Ryszard Rydiger - jej obecność w sądzie nobilitowałaby pozwanych.
Pełnomocnik córki Lecha Wałęsy nie ukrywał zaskoczenia wyrokiem i zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Prezes wydawnictwa Arcana Zuzanna Dawidowicz nie chciała komentować wyroku.
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków ( 15 lipca 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8140736,Nie_bedzie_przeprosin_dla_corki_Lecha_Walesy.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie