Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Relacja z rozprawy J. Kobylańskiego przeciwko dziennikarzom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Piątek, 27 Sierpień 2010 14:32
Dnia 27 sierpnia 2010 r. w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy-Mokotowa odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Jana Kobylańskiego przeciwko kilkunastu dziennikarzom.

Obserwatorium Wolności Mediów przygląda się postępowaniu. Na dzisiejszej rozprawie stawili się oskarżeni: dziennikarz Daniel Passent, dyplomata Ryszard Schnepf, który sprawował urząd ambasadora RP w Urugwaju i Paragwaju oraz pełnomocnicy pozostałych oskarżoncyh.

W trakcie rozprawy pełnomocnik oskarżyciela prywatnego, Jana Kobylańskiego, wystąpił z wnioskiem dowodowym o weryfikację i wyjaśnienie trzech zniesławiających treści zawartych w jednym z artykułów: oskarżenia Jana Kobylańskiego o antysemityzm, a także mitomanię i żądzę władzy oraz zarzucenia organizacji kierowanej przez Kobylańskiego, Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ) fasadowego charakteru.

W trakcie rozprawy w charakterze świadka przesłuchany został Zbigniew Sulatycki, były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, działający także jako przedstawiciel polityczny USOPAŁ. Z. Sulatycki odniósł się w swoich zeznaniach do trzech powyższych tez.

Opowiadał on między innymi o działalności organizacji i jej przewodniczącego, zaprzeczając, jakoby miała ona być organizacją o charakterze fasadowym, podkreślał także rolę USOPAŁ jako jednej z największych polonijnych na świecie. W swoich zeznaniach zaprzecza także innym zarzutom, o których wyjaśnienie zwrócił się pełnomocnik oskarżyciela prywatnego.

Następnie świadek udzielił odpowiedzi na pytania pełnomocnika oskarżyciela prywatnego, a następnie na pytania obrońców dziennikarzy. Obaj obecni na sali oskarżeni - D. Passent i R. Schnepf zadali oskarżonemu pytania

Sporną kwestią, która pojawiła się w trakcie zadawania pytań, były wizyty prezydentów RP u Jana Kobylańskiego. D. Passent złożył jednocześnie oświadczenie o nieprawdziwości twierdzenia, że były prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski był gościem J. Kobylańskiemu, które opierał na fakcie towarzyszenia A. Kwaśniewskiemu w trakcie jego wizyty w Urugwaju i Chile. D.

Oświadczenie złożył również R. Schnepf. Utrzymuje on w nim, że L. Wałęsa nie było gościem J.Kobylańskiego, ponieważ to L.Wałęsa przyjmował u siebie delegację Polonii.

Rozprawie z ramienia "Obserwatorium" przyglądała się Monika Gebel, studentka WPiA UW, praktykantka HFPCz.

Kolejne rozprawy odbędą się 22 października 2010 r o godz. 9.30 oraz 17 grudnia 2010 r. o godz. 9.30 w sali 427.
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie