Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Prezydent Meksyku chce zwiększyć ochronę dziennikarzom PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Poniedziałek, 01 Listopad 2010 21:54
Wytłumaczcie nam, czego od nas chcecie, co możemy publikować a czego nie- takie zdanie pojawiło się na pierwszej stronie jednego z meksykańskich dzienników po tym, jak zabity został pracujący tam fotoreporter. Dziennikarze, którzy są łatwym celem dla gangów narkotykowych, czekają na zmiany i zwiększenie ich ochrony, zapowiedziane przez prezydenta Felipe Calderona.

Zabity we wrześniu fotoreporter pracował w dzienniku El Diario de Juarez, którego redakcja mieści się w Ciudad Juarez przy granicy z USA. Miasto znane jest z porwań kobiet oraz wojen między kartelami narkotykowymi. Konflikt między przemytnikami pochłania rocznie setki ofiar w tym mieście, tysiące w całym kraju. Często są to osoby niezwiązane z przemysłem narkotykowym, w tym dziennikarze. Według danych organizacji Reporterzy Bez Granic, w tym roku zabitych zostało jedenastu dziennikarzy
- Dziś bardzo łatwo jest zabić meksykańskiego dziennikarza i nie ponieść żadnych konsekwencji. Nie czują się oni bezpiecznie, nikt nie zapewnia im ochrony. Są zastraszani, porywani, zabijani. W wielu przypadkach nikt nie ściga przestępców- powiedział Mark O'Connor, meksykański przedstawiciel Komitetu Ochrony Dziennikarzy.
Prezydent Meksyku Felipe Calderón zapowiedział, że wprowadzi zmiany prawne, które zapewnią większą ochronę dziennikarzom. Przede wszystkim sprawy przemocy wobec nich mają być kierowane do policji federalnej, ponieważ lokalni funkcjonariusze uważani są za skorumpowanych lub zastraszonych.

Źródło: Gazeta.pl ( 19 październik 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,8535225,_W_Meksyku_latwo_zabic_dziennikarza_i_pozostac_bezkarnym_.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie