Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Kto został Dziennikarzem Roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Wtorek, 21 Grudzień 2010 12:30
Przyznano nagrody Grand Press - dla najlepszych dziennikarzy. "Integracja na siłę" - reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej (TOK FM) zwyciężył w kategorii "Reportaż radiowy". Dziennikarzem roku został Artur Domosławski z "Gazety Wyborczej". Kandydatów zgłosiło 59 redakcji prasowych i telewizyjnych.

Artur Domosławski  został Dziennikarzem Roku 2010 miesięcznika "Press". Dziennikarz roku to nagroda za "profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu".
Domosławskiego, autora biografii Ryszarda Kapuścińskiego, nagrodzono m.in. za: "zadane pytania i bezkompromisowość, z jaką udzielał odpowiedzi".

Dziennikarza Roku wybierają kolegia redakcyjne gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych.

W tym roku w plebiscycie kolejne miejsca zajęli: Tomasz Lis (redaktor naczelny "Wprost" i dziennikarz TVP 2), Anita Werner (TVN), Mariusz Szczygieł ("Gazeta Wyborcza", współprowadzący audycję "Wrzenie świata" w TOK FM) i Jarosław Kuźniar (TVN 24).

Konkurs o tytuł Dziennikarza Roku branżowy miesięcznik "Press" organizuje od 1997 r. Oprócz statuetki - stalówki - Dziennikarz Roku otrzymał samochód. Domosławski zadeklarował, że nie przyjmie auta i poprosił producenta, by przekazał go na jakiś szczytny cel.
W tej samej kategorii nominowana była także Anna Sapieha, reporterka TOK FM z Łodzi. Została nominowana za reportaż na temat seksu osób niepełnosprawnych.- W kategorii "news" zwyciężył Wiktor Bater. Dziennikarz pierwszy przekazał informację dla Polsat News o wypadku Tu-154.

- "Dziewięć i pół sekundy" - cykl Michała Majewskiego i Pawła Reszki ("Tygodnik Powszechny", "Rzeczpospolita", "Rzeczpospolita - Plus Minus") opisujący kolejne wątki związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej zwyciężył w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Autorzy na bieżąco ustalali i analizowali poszczególne przyczyny tragedii, próbując dojść prawdy, kto zawinił.

- W kategorii "Publicystyka" zwyciężył tekst "Pranie.pl" Tomasza Kwaśniewskiego ("Gazeta Wyborcza - Duży Format").
- W kategorii "Reportaż prasowy" zwyciężył tekst "Fałszerz od aniołów" - reportaż Anny Szulc ("Przekrój") opowiadający o genialnym fałszerzu pięciozłotówek, który uprawiał ten proceder z umiłowania rzemiosła, a pieniądze rozdawał potrzebującym. Był tak dobry, że karę więzienia chciano zamienić mu na pracę przy rozpoznawaniu fałszywek.

- W kategorii "Wywiad" nagrodzono tekst "Dziewczyna w kostnicy" - wywiad Katarzyny Bielas ("Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy") z polską reżyserką Agnieszką Wojtowicz-Vosloo, która udowadnia, że w Hollywood jest miejsce także dla kobiet, o ile nie poddają się stereotypom.


- Z kolei najlepszym reportażem telewizyjnym okazał się materiał Wojciecha Szumowskiego z "Superwizjera" TVN pt. "Ocaleni". Jego bohaterką jest Magdalena Lipka cudem uratowana z tragedii w hali katowickiej w 2006 roku.
W sumie do tegorocznej edycji konkursu Grand Press zgłoszono 646 materiałów dziennikarskich: prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych.Źródło: TOK FM ( 15 grudnia 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8822854,Artur_Domoslawski_Dziennikarzem_Roku__WIDEO_.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie