Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Rygory podwójnie wadliwe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Poniedziałek, 14 Marzec 2011 20:52
 Dnia 14 marca 2011 r. w związku z konferencją prasową zorganizowaną przez Izbę Wydawców Prasy oraz Helsińską Fundacja Praw Człowieka pt. CO dalej z instytucją sprostowania? w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Marka Domagalskiego pt. Rygory podwójnie wadliwe. 
Autor przytaczał wypowiedzi dr Adama Bodnara oraz Marka Frąckowiaka z IWP. Wskazał on, że przepisy o odpowiedzialności karnej redaktorów naczelnych za odmowę sprostowania są niekonstytucyjne, gdyż nie określają jasnych kryteriów odmowy publikacji. Trybunał nie zakwestionował jednak samego sięgania po prawo karne w sporach z prasą, co więcej, odroczył na 18 miesięcy utratę mocy wyroku, by dać parlamentowi czas na zmianę prawa prasowego. Sędzia TK Stanisław Biernat stwierdził w zdaniu odrębnym, że ściganie karne w sprawach prasowych nie ma uzasadnienia.
 
Drugi powód zorganizowania konferencji to prace Ministerstwa Kultury nad nowelą prawa prasowego, które po wyroku TK przedłużono, nie przesądzono jednak jeszcze, czy zostaną rygory karne, czy nie. Tymczasem nie tylko środowiska dziennikarskie od lat postulują zniesienie rygorów karnych za wypowiedzi.

Źródło: Rzeczpospolita (14 marca 2011 r.)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie