Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Nowelizacja ustawy medialnej - bez kontrowersyjnych przepisów dotyczących internetu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Wtorek, 22 Marzec 2011 18:28
Senat wprowadził zgłoszone przez senatorów PO poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące "dostawców audiowizualnych treści na żądanie". Regulacje dotyczące internetu mają być wprowadzone kolejną nowelą, nad którą będzie pracował Rząd.
"Cenzura", "knebel dla wideoblogerów" - tak po uchwaleniu ustawy przez Sejm oceniali ją przedstawiciele branży internetowej i wielu ekspertów. Po tym, jak w mediach wybuchła dyskusja, premier zapewnił, że cenzury nie będzie. Zaproponował wykreślenie zapisów dotyczących internetu - te uregulowania mają zostać napisane od nowa, by ich brzmienie nie budziło wątpliwości. - Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet jest gwarancją wolności i niezależności ludzi od administracji, przepisów i państwa - mówił dziennikarzom w Sejmie Donald Tusk o kontrowersyjnych zapisach w nowelizowanej właśnie ustawie medialnej. - Na razie zrezygnujemy z tych przepisów. Zaproponowałem senatorom, by Senat usunął tę część ustawy, aby wrócić do poważnej rozmowy na ten temat - oświadczył premier. Senat posłuchał apelu szefa rządu.

Senatorowie ostatecznie opowiedzieli się za tym, by nowelizacja nie dotyczyła audiowizualnych usług medialnych na żądanie (oferowanych w internecie). Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 84 senatorów, jeden był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.

W ustawie uchwalonej przez Sejm na początku marca usługi medialne na żądanie zostały zdefiniowane jako usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej, umożliwiające odbiór audycji w wybranym przez odbiorcę momencie, na jego zamówienie i w oparciu o katalog ustalony przez ich dostawcę. Regulacje dotyczące tego typu usług mają być wprowadzone do ustawy w późniejszym terminie, co wcześniej, podczas debaty w Senacie, zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

W ocenie wielu ekspertów, nowela w kształcie uchwalonym przez Sejm wprowadziłaby "cenzurę" i zagrażała rozwojowi internetu w Polsce. Chodziło m.in. o obowiązek rejestrowania w KRRiT programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.
Przeciw usunięciu zapisów opowiadali się przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ich ocenie usunięcie tych zapisów spowoduje niepełne wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy audiowizualnej, z czym Polska jest spóźniona już ponad rok.

Niewdrożenie dyrektywy grozi Polsce karami ze strony Komisji Europejskiej, stąd rządowy projekt był rozpatrywany w trybie pilnym.


Źródło: TOK FM ( 17 marca 2011 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,9276637,Senat__Wykreslamy_z_ustawy_medialnej_zapisy_dot__internetu.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie