Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Chwila refleksji nad wolnością słowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Poniedziałek, 23 Maj 2011 07:28
 Dnia 20 maja 2011 r. w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Bartłomieja Kurasia pt. Posłowie nie chcą wtrącać dziennikarzy do więzień. W artykule dziennikarz odnosi się do propozycji Stowarzyszenia Gazet dotyczący zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie. Artykuł został opatrzony komentarzem Koordynatorki "Obserwatorium" Dominiki Bychawskiej:
"Ten przepis często zniechęca dziennikarzy przed podejmowanie ważnych z punktu widzenia społecznego tematów. Jeśli nawet nie są skazywani na możliwie najbardziej surową karę, czyli bezwzględne więzienie, to zdarza się że dziennikarze lokalni są skazywani na prace publiczne, które wyznacza im miejscowy samorząd, będący często negatywnym bohaterem artykułów lokalnej prasy. W ten sposób następuje publiczne napiętnowanie dziennikarza. Skazani dziennikarze są notowani jako karani, w związku z tym mają trudności w życiu codziennym, choćby z uzyskaniem kredytu, czy ubieganiem się o amerykańską wizę. Od lat polska regulacja w tej sprawie podlega krytyce na forum europejskim. Na zagrożenia dla wolności słowa, w szczególności w obszarze mediów, wynikające z polskiego kodeksu karnego, zwracał już uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał dobitnie stwierdził, że groźba odpowiedzialności karnej wobec dziennikarzy przynosi społeczeństwu szkodę, ponieważ odnosi się do osób, które dostarczają informacji o sprawach istotnych dla opinii publicznej. Trybunał dotychczas bezskutecznie zalecał zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie, celem dostosowania polskiego prawa do europejskich tendencji, w których ochrona dóbr osobistych realizowana jest na gruncie prawa cywilnego".

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie