Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Ustawa medialna - PO i SLD bliskie porozumienia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 05 Luty 2009 12:52
SLD proponuje Platformie odpis od PIT i CIT zamiast abonamentu radiowo-telewizyjnego. Polityk SLD, wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, liczy na to, że w przyszłym tygodniu obie partie porozumieją się co do ostatecznego kształtu ustawy medialnej.

- Używając języka premiera, w ostatnich dniach i godzinach naciskamy, przyciskamy, dokręcamy śrubę, żeby przeprowadzić rozwiązania, które ustabilizują sytuację finansową mediów publicznych - powiedział Szmajdziński w radiowej Trójce, pytany o rozmowy z Platformą.
SLD - mówił Szmajdziński - proponuje pomysł podobny do tego, który przedstawiają związki twórcze: żeby zastąpić abonament odpisem od PIT-u i od CIT-u. - Tylko w ten sposób możemy zagwarantować stabilne finansowanie. Nie ma już wtedy abonamentu, a taki odpis nie będzie obciążać budżetów rodzinnych Polaków, w związku z tym spełniony będzie postulat Platformy - przekonywał Szmajdziński.
Projekt nowej ustawy medialnej opracowało ministerstwo kultury. Teraz w sprawie projektu toczą się rozmowy PO, PSL i SLD.
Jedno z najważniejszych założeń tego projektu to likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego od 2010 r., a w zamian utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, który zasilany byłby wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej.
Szmajdziński nazwał ten pomysł "nierealnym", ze względu m.in. na problemy rozliczeniowe. Ocenił, że w przyszłym tygodniu obie partie mogą się porozumieć co do finalnego kształtu ustawy. - To (czym zastąpić abonament - PAP) już jedyna kwestia, która nas różni - powiedział.
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział jeszcze w styczniu, że jeśli Platformie nie uda się porozumieć z Lewicą w sprawie tzw. ustawy medialnej, to projekt w ogóle nie zostanie złożony w Sejmie.

Źródło PAP (5 stycznia 2009)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie