Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zarząd TVP: Zmiany personalne są niezbędne przy reformie telewizji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 12 Luty 2009 09:25

Gwarancją powodzenia działań naprawczych w Telewizji Polskiej są zmiany personalne - oświadczył zarząd TVP, uzasadniając wymianę dyrektorów w regionalnych oddziałach telewizji.


Komunikat wydano w rekcji wypowiedź metropolity lubelskiego abpa Józefa Życińskiego, który skrytykował zmiany kadrowe w regionalnych ośrodkach TVP i wezwał twórców kultury, by zaprotestowali przeciwko sposobowi dokonywania tych zmian.

- Kierownictwo Telewizji Polskiej jest zaskoczone faktem, że powszechnie szanowany przedstawiciel Kościoła Katolickiego, Jego Ekscelencja Arcybiskup Józef Życiński publicznie odnosi się do zmian kadrowych w tej spółce - oświadczyła TVP.Abp Życiński skrytykował w szczególności odwołanie dyrektora OTV Lublin Tomasza Rakowskiego. Powiedział m.in., że przypominają praktyki rodem z PRL-u, "gdzie kryterium partyjności staje się najważniejsze".

Odnosząc się do słów metropolity, zarząd TVP przyznał, że Rakowski "cieszył się znaczną popularnością w swoim środowisku", ale "nie dawało to jednak wystarczających gwarancji sprawnego wdrożenia programu naprawczego w oddziale lubelskim".

W komunikacie podkreślono, że nowy dyrektor Dariusz Sienkiewicz "zyskał zaufanie Zarządu TVP ze względu na wieloletnie doświadczenie menedżerskie i zarządcze, doskonałą znajomość regionu, a także wysokie kwalifikacje zawodowe i moralne". Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. Wojciech Pęcherzewski wydał w środę komunikat, dotyczący związków nowego dyrektora OTV w Lublinie z Akcją Katolicką.

- Sekretariat Kurii Metropolitalnej informuje, że p. Dariusz Sienkiewicz nie jest członkiem Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. Jako właściciel firmy drukarskiej SI-ART, od września 2008 uczestniczył on jedynie w redakcji technicznej pisma "Wiara i Kultura", świadcząc bezpłatne usługi - napisał w komunikacie kanclerz.

komunikacie zarządu TVP, informującym o nominacji Sienkiewicza na dyrektora lubelskiego ośrodka TV, podano m.in. że od 2007 r. współpracuje on z Wydawnictwem Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, jest członkiem kolegium redakcyjnego pism "Wiara i Kultura: Informator Lubelski" oraz "Wiara i życie: Reporter".

Nowy zarząd TVP wymienił już dyrektorów w 12 z 16 regionalnych oddziałów TVP. Stanowiska stracili szefowie oddziałów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu, Kielcach, Gorzowie Wlkp., Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku i Lublinie. 5 lutego zmieniono też dyrektora w Szczecinie, jednak nazajutrz decyzję anulowano, a nowo powołany dyrektor został ostatecznie wicedyrektorem.
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie