Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Jankowska - list otwarty do Farfała PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Wtorek, 31 Marzec 2009 05:17
"Prezesie, czy to wciąż telewizja publiczna?"- martwi się Janina Jankowska, przewodnicząca rady programowej telewizji. Prezesa Piotra Farfała pyta o strategię TVP, kryteria decyzji kadrowych i programowych. Pyta w liście otwartym, bo, jak twierdzi, inaczej nie można teraz dotrzeć do zarządu spółki.
Janina Jankowska swoje pytania opublikowała swój list otwarty do Piotra Farfała dzisiaj na internetowych stronach "Rzeczpospolitej". Zarzuca adresatowi, że podejmuje szokujące decyzje.

"List do prezesa Piotra Farfała wysłałam w swoim imieniu, tj. przewodniczącej Rady Programowej TVP, ponieważ nie widziałam innego sposobu dotarcia do prezesa, a także uważam, że opinii publicznej należy się informacja, że statutowe, społeczne ciało, jakim jest Rada Programowa, zabiega o interesy odbiorców TVP" - tłumaczy autorka taką formę komunikacji z szefem TVP.
"Obserwujemy niezrozumiałe, pośpieszne ruchy personalne i programowe oraz brak wizji" - pisze przewodnicząca rady programowej. Przypomina, że "TVP jest dobrem całego społeczeństwa, ani rządu, ani partii, które decydują w rytmie rozmaitych gier politycznych, o składzie rad nadzorczych i zarządów", i że rada nadzorcza oraz zarząd odpowiadają za wypełnianie misji mediów publicznych.

"Nie interesują mnie barwy polityczne kolejnych szefów TVP, tylko ich działanie na rzecz telewizji publicznej, transparentność i ostateczny rezultat: jakość oferty programowej telewizji publicznej" - pisze Jankowska.

"Czy telewizja publiczna wyznacza najwyższe standardy dziennikarstwa? Czy bezstronnie informuje i edukuje? Czy inspiruje Polaków do autentycznej debaty publicznej na tematy społeczne, kulturalne i polityczne? Czy pomaga zrozumieć świat?" - pyta autorka.

"Pańskie decyzje personalne i programowe każdego dnia zaskakują, szokują opinię publiczną i tworzą fatalny wizerunek TVP, która ma wielu wrogów" - zarzuca Jankowska.

Wylicza odwołanie dyrektor TVP Polonia Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, zwolnienie pomysłodawczyni i autorki scenariusza "doskonałego edukacyjno-rozrywkowego formatu "Wielki test z historii" Anity Gargas i odsunięcie jej od będącego już w realizacji projektu "Karol Wojtyła - Jan Paweł II".

Przypominając wywiad z założycielem przeciwnego traktatowi lizbońskiemu stowarzyszenia Libertas i transmisję z konferencji prasowej Libertas Polska Jankowska pyta, czy TVP "będzie emitowała wywiady z liderami innych rodzących się ruchów: "Polski XXI", "Prawica Rzeczypospolitej", "Przymierze dla Polski", środowiska "Krytyki Politycznej" itd.", "ponieważ wszystkie poglądy powinny mieć w sferze publicznej swoje miejsce - nawet kontrowersyjne inspirują do autentycznej debaty".

Źródło: PAP, zaw (31 marca 2009)
 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie