Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

TVP zrezygnowało z filmu o Sendlerowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lukasz Lebski   
Czwartek, 09 Kwiecień 2009 04:40
TVP nie podpisała umowy z telewizją Hallmark na kooperację przy produkcji filmu o Irenie Sendlerowej, bohaterce II wojny światowej, która uratowała od zagłady ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Budżet filmu ustalony przez Hallmark wynosi 35 mln złotych.
 
TVP miała dołożyć 5 mln na uzyskanie prawa do zmontowania z nakręconego materiału filmu kinowego dla polskich widzów. W filmie występować będą polscy aktorzy i pracownicy obsług. Dzięki ewentualnej umowie strona polska nabyłaby m. in. prawa do filmu i jego reprezentacji na festiwalach.  
Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem poprzedniego zarządu TVP. Zmiany personalne przeszkodziły jednak wówczas w podpisaniu umowy. Obecnie władze TVP nie chcą podjąć dalszej współpracy z powodu problemów finansowych. W tej sytuacj żeby uratować film, pomoc pieniężną zaoferował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Trwają również rozmowy z Telekomunikacją Polską oraz z ministerstwem kultury. W Rydze trwają natomiast ostatnie prace nad ukończeniem filmu.

Źródło: Gazeta Wyborcza (8 kwietnia 2009 r.): TVP nie chce filmu o Sendlerowej
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie