Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Lokalne - dolnośląskie


Mogilno. Nikt się nie przyznaje do wydania bezpłatnego pisemka, krytykującego burmistrza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lidia Błażejczyk   
Piątek, 29 Październik 2010 08:31

Starosta Tomasz Barczak zaprzecza, że ma związek z wydawaniem "Głosu Mogilna", pisma które krytykuje jego politycznego rywala Leszka Duszyńskiego.

Więcej…
 
Napięta sytuacja w TVP Wrocław PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Czwartek, 20 Maj 2010 12:31
Demonstracja przeciwko zwolnieniom i zmianom w ramówce dziś pod wrocławskim oddziałem TVP. Związek nie ma jednak pretensji do władz spółki, tylko do rządu .
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
"Symbole w szkole?Dziś debata o krzyżach w XIVLO",Gazeta wyborcza-Wrocław,J.Harłukowicz,16XII2009r PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Rzepa   
Środa, 30 Grudzień 2009 17:38
Debata to efekt petycji, jaką u dyrektora IV LO we Wrocławiu złożyło troje uczniów domagając się zdjęcia krzyży zawieszonych w  pomieszczeniach szkolnych. W petycji powołali się na listopadowy wyrok Trybunału Praw Człowieka , który rozpatrując skargę Soile Lautsi Albertin, uznał, że zawieszenie krzyży w klasach narusza wolność religijną. Odpowiadając na petycję dyrektor najpierw zaproponował, że od nowego roku krzyże będą wisieć tylko w klasach, w których odbywają się lekcje religii. Jednak po nagłośnieniu sprawy przez media, dyrektor wycofał się ze swoich deklaracji. Tłumaczył się że obowiązuje go zarządzenie ministra edukacji w sprawie nauki religii w szkołach z 1992 roku, w którym widnieje zapis, iż "w pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż ". W szkole rozgorzał spór o obecności krzyża w pomieszczeniach szkolnych, a możliwość zaprezentowania swoich stanowisk ma dać debata, w której udział wezmą autorzy petycji, uczniowie mający zdanie przeciwne, a także zaproszeni goście: katolicki publicysta Tomasz Terlkowski oraz filozof i etyk prof. Jan Hartman.Debatę poprowadzą dwaj nauczyciele wiedzy o społeczeństwie.

 


http://www.hfhr.inforia.net/przeglad.aspx?mode=podglad&id2=25517053
 Jacek Harłukowicz  "Symbole w szkole" Dziś debata o krzyżach w XIV LO" , 16XII2009r.Gazeta Wyborcza-Wrocław, 
www.wroclaw.gazeta.pl
LAST_UPDATED2
 
Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów o niedopuszczeniu obserwatora Helsińskiej Fundacji w ich sprawie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Środa, 09 Wrzesień 2009 12:00
Dnia 8 września 2009 r. przed Sądami Okręgowymi w Polsce odbyła się pikieta pt. Afery i bezprawie. Pod Częstochowskim Sądem Okręgowym pikietowało Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, którzy w wywiadzie dla Telewizji Orion wskazali na ich sprawę o naruszenie art. 212 k.k. oraz o niedopuszczenie obserwatora Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do udziału w rozprawie.
Więcej…
 
Wikipedia wygrała proces we wrocławskim sądzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Rzepa   
Czwartek, 25 Czerwiec 2009 10:52

Wrocławianin  Arnold B. poczuł się urażony treścią wpisu zamieszczonym w Wikipedii. Pozwał więc Stowarzyszenie Wikimedia Polska bo uznał, że to ono odpowiada za encyklopedyczne treści Wikipedii. Wrocławski sąd uznał, że informacje zawarte we wpisie naruszają jego dobra osobiste, ale pozwane stowarzyszenie nie odpowiada za to.

    Arnold Buzdygan- wrocławski internauta i przedsiębiorca zauważył, że w internetowej Wikipedii ktoś napisał o nim, że jest trollem.
W sieci oznacza to osobę naruszającą kulturę dyskusji na forach internetowych. Napisano też jakoby podczas internetowych dyskusji A.Buzdygan posuwał się do gróźb pobicia. Wrocławianin poczuł się urażony i pozwał Stowarzyszenie Wikimedia do sądu.
Sąd stwierdził, że biogram  A.Buzdygana w polskiej wersji Wikipedii zawiera informacje naruszające jego dobra osobiste, ale pozwane stowarzyszenie nie odpowiada za to. Pozwane stowarzyszenie przekonywało sąd, że nie odpowiada za treści redagowane przez internautów bo to oni redagują encyklopedię.
   Co ma więc zrobić osoba, która uzna, że zawarte treści naruszają jego dobra osobiste? Może ustalić kto jest autorem wpisu
i pozwać go do sądu lub też wystąpić do sądu w USA przeciwko Wikipedia Foundation, bo to ona jest właścicielem całej Wikipedii.
A. Buzdygan stwierdził, że cieszy go uznanie przez sąd, że wpis narusza jego dobra osobiste. Ma też nadzieję, że internauci usuną obraźliwy wpis i przeproszą go.A Buzdygan nie wyklucza apelacji jak również pozwania jednego z autorów wpisu, którego udało mu się zidentyfikować.


Żródło: Marcin Rybak "Wikipedia wygrała proces we wrocławskim sądzie"  Polska Gazeta Wrocławska,2009-06-09 http://hfhr.inforia.net/przeglad.aspx?mode=podglad&id2=21891052
LAST_UPDATED2
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie