Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Z kraju
Z wokandy - Polska

Dziennikarka pisząca o SKOKach prawomocnie uniewinniona od zarzutu zniesławienia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Piątek, 20 Październik 2017 16:35

 

W piątek 13 października 2017 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie prawomocnie zakończył się proces Joanny Solskiej, dziennikarki „Polityki” oskarżonej o zniesławienie przez Komisję Krajową Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej (sygn. akt  IX Ka 801/17). Sąd utrzymał w mocy uniewinniający wyrok Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Transparent „Polka Nie-podległa” nie stanowił znieważenia Znaku Polski Walczącej – wyrok uniewinniający aktywistów „Zielonych" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Poniedziałek, 09 Październik 2017 08:36

W czwartek 5 października 2017 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uniewinnił trójkę działaczy Partii Zieloni, którzy zostali obwinieni o znieważenie Znaku Polski Walczącej. Do znieważenia miało dojść przez eksponowanie transparentu, na którym na końcu kotwicy namalowane zostały symbole płci. Wyrok jest nieprawomocny.

Na prośbę HFPC obwinionych reprezentował pro bono adw. Artur Pietryka. Fundacja ponadto złożyła w sprawie opinię przyjaciela sądu.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Oskarżona o zniesławienie dziennikarka „Białe Błota Info” prawomocnie uniewinniona PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Środa, 04 Październik 2017 10:28
W piątek 29 września 2017 r. przed Sąd Okręgowym w Bydgoszczy prawomocnie zakończyło się postępowania w sprawie dotyczącej zniesławienia jednego z radnych gminy przez Marzannę Kreję, dziennikarkę i redaktorkę naczelną czasopisma „Białe Błota Info”. Sąd utrzymał w mocy uniewinniający wyrok sądu I instancji ( sygn. akt IV KA 694/17).
 
Sprawa dotyczyła wypowiedzi dziennikarki zamieszczonych w czasopiśmie „Białe Błota info” oraz formułowanych na sesjach Rady Gminy, w których krytycznie odnosiła się słów i zachowania radnego na sesji, a także do zmian w Statucie Gminy Białe Błota.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
SR w Płocku: wieszający hasła na siedzibie partii niewinni. Brak szkodliwości społecznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Piątek, 22 Wrzesień 2017 14:17

W poniedziałek 18 września 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Płocku zapadł wyrok w sprawie trójki obwinionych w związku umieszczeniem kartek z napisami „łapy precz od demokracji i wolności”, „komuno precz” na płockiej siedzibie partii PiS bez zgody zarządzającego budynkiem (art. 63a § 1 Kodeksu wykroczeń). Sąd uniewinnił obwinionych, uznając, że ich czyn nie był społecznie szkodliwy. W ustnym uzasadnieniu sąd zauważył, że wywieszenie kartek było przejawem realizacji wolności słowa oraz możliwości krytyki władzy. Wyrok jest nieprawomocny (sygn. akt II W 134/17).

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Kolejni zwolnieni dyscyplinarnie dziennikarze „Trójki” i „Dwójki” wracają do radia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Czwartek, 21 Wrzesień 2017 12:39
W grudniu 2016 r. red. Wojciech Dorosz i red. Marcin Majchrowski zostali zwolnieni dyscyplinarnie z Polskiego Radia. Obaj dziennikarze złożyli pozew do sądu. W sierpniu, na posiedzeniu pojednawczym, strony zawarły ugodę, na mocy której m.in. dziennikarze w tym tygodniu wrócą do swoich obowiązków w Polskim Radiu.

 To kolejny przypadek powrotu do pracy dziennikarzy dyscyplinarnie zwolnionych z mediów publicznych po reformie ustawy medialnej z 2016 r. W sierpniu do radia wrócił red. Paweł Sołtys, zwolniony z „Trójki” w podobnych okolicznościach.

Na prośbę HFPC red. W. Dorosza i red. M. Majchrowskiego reprezentowała adw. Agnieszka Lisiecka z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Fundacja przystąpiła ponadto do postępowania w sprawie jako organizacja pozarządowa (art. 462 k.p.c.).

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie