Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Z kraju
Z wokandy - Polska

Dziennikarka „Białe Błota info” uniewinniona w procesie o zniesławienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Głowacka   
Czwartek, 04 Maj 2017 11:10

W piątek 28 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uniewinnił Marzannę Kreję, redaktor naczelną czasopisma „Białe Błota info” od zarzutu zniesławienie jednego z radnych gminy Białe Błota (sygn. akt IV K 913/16). W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd zwrócił uwagę, że wypowiedzi dziennikarki miały charakter umiarkowany i adekwatny do sytuacji, a polityk, świadomie wystawiając swoje słowa i działania na kontrolę opinii publicznej, musi liczyć się z krytyką swojego postępowania i dlatego powinien w większym zakresie tolerować krytyczne wypowiedzi na swój temat. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawa dotyczyła wypowiedzi dziennikarki zamieszczonych w czasopiśmie „Białe Błota info” oraz formułowanych na sesjach Rady Gminy, w których krytycznie odnosiła się słów i zachowania radnego na sesji, a także do zmian w Statucie Gminy Białe Błota.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka obserwowała przebieg postępowania w tej sprawie.

 
Kamil Dąbrowa vs. Polskie Radio: sprawa wraca do ponownego rozpoznania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Głowacka   
Środa, 12 Kwiecień 2017 16:45
Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił dziś wyrok w sprawie red. Kamila Dąbrowy, zwolnienego dyscyplinarnie w 2016 r. dyrektora Polskiego Radia (sygn. akt XXI Pa 812/16). Sąd uchylił korzystny dla dziennikarza wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Wskazał bowiem, że sąd pierwszej instancji nie przeprowadził pełnego postępowania dowodowego i ograniczył się do przesłuchania powoda. Sąd Rejonowy przyjrzał się wyłącznie kwestii okoliczności, w jakich doszło do odwołania K. Dąbrowy ze stanowiska redaktora naczelnego, nie badając samego rozwiązania stosunku pracy.

W zaskarżonym wyroku, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zasądził dziennikarzowi – Kamilowi Dąbrowie – odszkodowanie  za trzy miesięczny okres wypowiedzenia za niezgodne – w jego ocenie z prawem odwołanie K. Dąbrowy ze stanowiska redaktora naczelnego.

Do zwolnienia dziennikarza doszło w wyniku zarządzenia przez niego – na początku 2016 r. – akcji polegającej na nadawaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na uchwalone wówczas przez Sejm zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji (tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej) dotyczące zasad wyboru władz mediów publicznych. Na mocy nowych przepisów do chwili wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji zwolniono ok. 100 dziennikarzy mediów publicznych.

 W sprawie w charakterze strony (organizacji społecznej w postępowaniu) bierze udział Helsińska Fundacja Praw Człowieka. 

 

 

 

 

 
Wyrok w sprawie zabójstwa Łukasza Masiaka, dziennikarza z Mławy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Wtorek, 04 Kwiecień 2017 16:51

We wtorek 4 kwietnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Płocku ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa dziennikarza z Mławy – Łukasza Masiaka (sygn. II K 75/16). Sąd zmienił klasyfikację czynu i uznał oskarżonego winnym spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego skutkiem była śmierć (art. 156 § 3 k.k.). O taką kwalifikację wnosiła obrona oskarżonego. Oskarżony skazany został na 7 lat pozbawienia wolności, sąd zasądził również 50 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz oskarżycielki posiłkowej (wdowy po dziennikarzu). Wyrok nie jest prawomocny.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że rozpatrywał również wersję zdarzeń podniesioną przez oskarżycielkę posiłkową, której zdaniem śmierć dziennikarza była skutkiem zlecenia zabójstwa przez lokalny światek przestępczy w związku z dziennikarską działalnością poszkodowanego. Taka wersja wydała się sądowi nieprawdopodobna ze względu na okoliczności zajścia. W klubie, w którym doszło do zdarzenia, zamontowany był monitoring, ponadto oskarżony znał się z właścicielami. Zdaniem sądu nie były to okoliczności sprzyjające popełnianiu zleconego zabójstwa. Sąd dodał również, że osoby, które tego dnia widziały dziennikarza w klubie, zgodnie zeznały, iż przyczyną zajścia było wcześniejsze zachowanie Łukasza Masiaka (zatarg natury towarzyskiej).

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Zapowiedź wyroku: Kamil Dąbrowa vs. Polskie Radio PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ploszka   
Piątek, 31 Marzec 2017 09:58

Wyrok w sprawie Kamila Dąbrowy przeciwko Polskiemu Radiu S.A. w Warszawie (sygn. akt XXI Pa 812/16) zostanie ogłoszony 12 kwietnia 2017 r. o godz. 15.00, w sali nr VIII Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt XXI Pa 812/16). W zaskarżonym wyroku, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zasądził dziennikarzowi – Kamilowi Dąbrowie odszkodowanie za trzymiesięczny okres wypowiedzenia za niezgodne – w jego ocenie z prawem wypowiedzenie stosunku pracy.

Do zwolnienia dziennikarza doszło w wyniku zarządzenia przez niego – na początku 2016 r. akcji polegającej na nadawaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na uchwalone wówczas przez Sejm zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji (tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej) dotyczące zasad wyboru władz mediów publicznych. Na mocy nowych przepisów do chwili wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji zwolniono 100 dziennikarzy mediów publicznych.

30 marca 2017 r. odbyła się rozprawa apelacyjna, w której jako uczestnik postępowania wzięła udział Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Liczymy na to, że sąd oddalił apelację. Wtedy wyrok sądu pierwszej instancji stanie się prawomocny, stając się swego rodzaju precedensem, który może wskazać kierunek w jakim sądy powinny rozstrzygać sprawy innych dziennikarzy zwolnionych z mediów publicznych w ostatnim miesiącach.

Więcej informacji o sprawie udziela: Dominika Bychawska-Siniarska – tel. 504 080 152

 


LAST_UPDATED2
 
Paul Cameron kontra działacze LGBT. Wyrok sądu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Piątek, 31 Marzec 2017 00:00
31 marca Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w sprawie z powództwa Paula Camerona przeciwko Stowarzyszeniu „Pracownia Różnorodności”, działającemu na rzecz osób LGBT (sygn. akt V ACa 786/15). SA utrzymał w mocy co do zasady wyrok sądu pierwszej instancji stwierdzający, że organizacja dopuściła się bezprawnego naruszenia dóbr osobistych P. Camerona, jedynie nieznacznie zmieniając wyrok na korzyść pozwanego w zakresie zasądzonych sankcji.

Sąd zobowiązał stowarzyszenie do wysłania listu do rektorów uczelni, w którym przeprosi za naruszenie dobrego imienia i renomy naukowej P. Camerona, a także publikacji przeprosin na stronie internetowej stowarzyszenia. Sąd ograniczył liczbę miejsc, w których „Pracownia Różnorodności” będzie musiała zamieścić przeprosiny w sieci. Psycholog domagał się ponadto zapłaty trzydziestu tysięcy złotych na cel społeczny. Sądy oddaliły jednak to żądanie.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie