Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Z kraju
Z wokandy - Polska

Telewizja Republika wygrała w sądzie z Kulczyk Investments i Ciechem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Wtorek, 21 Marzec 2017 12:36
W dniu 20 marca 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadły wyroki w dwóch sprawach przeciwko Telewizji Republika i jej dziennikarzom. Pierwszy proces wytoczony został z powództwa Jana Kulczyka oraz Kulczyk Investments (sprawa o sygnaturze XXVC 363/15), drugi z powództwa Ciech S.A. (XXVC 562/15). W obu sprawach Sąd zadecydował o oddaleniu powództwa w całości i zasądzeniu kosztów zastępstwa procesowego od powodów.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Dziennikarka oskarżona o naruszenie miru domowego w przychodni weterynaryjnej uniewinniona PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Głowacka   
Wtorek, 07 Marzec 2017 13:49
Sąd Rejonowy w Nysie w 7 marca 2017 r. uniewinnił dziennikarkę „Nowiny Nyskich”, Dominikę Wolak, oskarżoną o naruszenie miru domowego w związku z odmową opuszczenia przychodni weterynaryjnej (sygn. akt II K 1324/16). Wyrok jest nieprawomocny.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Sąd Okręgowy raz jeszcze zajmie się sprawą ujawnienia danych informatora przez dziennikarza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Głowacka   
Czwartek, 16 Luty 2017 14:05

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie odbyła się 3 lutego 2017 r. rozprawa apelacyjna w sprawie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Newsweekowi w związku z naruszeniem obowiązku ochrony tożsamości informatora M. przez dziennikarza tego tygodnika. Sąd Okręgowy wcześniej oddalił powództwo M. SA uchylił ten wyrok i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

W ustnym uzasadnieniu wyroku SA stwierdził, że sąd pierwszej instancji nie ustalił, jakiego rodzaju relacja prawna łączyła dziennikarza z redakcją i w związku z tym, na jakiej dokładnie podstawie wydawcę tygodnika można by pociągnąć do odpowiedzialności za zachowanie dziennikarza. Dopiero po zbadaniu tego aspektu, SO raz jeszcze powinien ocenić, czy w sprawie doszło do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Dziennikarka pisząca o SKOKach oskarżona o zniesławienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ploszka   
Czwartek, 16 Luty 2017 07:50

Przed Sądem Rejonowym dla miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie toczy się proces J. Solskiej, dziennikarki Tygodnika Polityka oskarżonej o zniesławienie przez Komisję Krajową Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej. (sygn. akt IV K 142/15).

Postępowanie sądowe toczy się z wyłączeniem jawności. Jest ono obserwowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka na podstawie art. 361 § 3 Kodeksu postępowania karnego.

Najbliższa rozprawa odbędzie się 16 marca o godzinie 14.


LAST_UPDATED2
 
Rozpoczął się proces dziennikarki oskarżonej o naruszenie miru domowego w przychodni weterynaryjnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Poniedziałek, 13 Luty 2017 13:48
Przed Sądem Rejonowym w Nysie 7 lutego ruszył proces dziennikarki „Nowin Nyskich”, Dominiki Wolak, oskarżonej o naruszenie miru domowego w związku z odmową opuszczenia przychodni weterynaryjnej (sygn. akt II K 1324/16).

 

Do zdarzenia miało dojść w lipcu 2016 r., gdy dziennikarka – na prośbę czytelników o interwencję – przygotowywała materiał prasowy na temat stanu bezdomnych kotów poddawanych sterylizacji i kastracji za publiczne pieniądze w nyskiej przychodni weterynaryjnej. Red. Wolak przeprowadziła rozmowę z właścicielką lecznicy, która pokazała jej pomieszczenie z kotami. Zdaniem dziennikarki, koty były trzymane nieodpowiednich warunkach. Po paru dniach red. Wolak wróciła do przychodni, by uzyskać adres mailowy właścicielki, w celu przesłania jej wypowiedzi do autoryzacji. Dziennikarka chciała również sprawdzić, czy poprawiono warunki trzymania zwierząt. Z relacji dziennikarki wynika, że gdy próbowała sfotografować stan znajdujących się tam kotów, personel placówki siłą zmusił ją do opuszczenia pomieszczenia.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie