Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Polska


Senacka Komisja nie podejmie dalszych prac nad propozycją RPO dotyczącą art. 212 kk PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Wtorek, 21 Marzec 2017 14:24
W dniu 21 marca 2017 r. senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrywała propozycje RPO dotyczące zmiany regulacji przestępstwa zniesławienia (art. 212 Kodeksu karnego). Po dyskusji Komisja zdecydowała nie podejmować dalszych prac nad inicjatywą Rzecznika.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
O karaniu za zniesławienie w programie #RZECZoPRAWIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ploszka   
Czwartek, 02 Luty 2017 15:15

W programie #RZECZoPRAWIE wyemitowanym 1 lutego 2017 r. dyskutowane było zagadnienie karania dziennikarzy za zniesławienie. Gościem Ewy Usowicz był Dariusz Pluta – adwokat reprezentujący red. Tomasza Wróblewskiego skazanego za zniesławienia, a następnie ułaskawionego przez Prezydenta RP.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji: tutaj.


LAST_UPDATED2
 
Zawiadomienia do prokuratury i zapowiedź ograniczenia finansowania po wystawieniu spektaklu teatralnego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Środa, 12 Październik 2016 08:58
Sztuka „Nasza przemoc, wasza przemoc” chorwackiego reżysera Olivera Frljića została pokazana 25 września w ramach międzynarodowego Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Po ukazaniu się w  lokalnej prasie artykułów relacjonujących wybrane sceny spektaklu, do prokuratury wpłynęło łącznie osiem zawiadomień w sprawie obrazy uczuć religijnych i znieważenia symboli narodowych. Złożyli je m.in. posłowie, Wojewoda Kujawoski-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz bydgoscy radni. Ponadto Marszałek Województwa Piotr Całbecki wydał oświadczenie, w którym zapowiedział przedstawienie Zarządowi Województwa wniosku o „wykluczenia Teatru z grona partnerów projektu, co zamyka drogę do otrzymania dofinansowania”. Ostatecznie wniosek taki nie został dotychczas złożony, ale rzeczniczka prasowa marszałka zapowiedziała dalszą analizę sprawy.
LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Apel dziennikarzy w sprawie planowanych restrykcji dla mediów w Sejmie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Konrad Siemaszko   
Środa, 28 Wrzesień 2016 11:12
Prawie 60 dziennikarzy podpisało apel do władz Sejmu i Senatu wzywający do rezygnacji z planów wprowadzenia ograniczeń dla dziennikarzy pracujących w parlamencie.

Zdaniem sygnatariuszy planowane ograniczenia, w szczególności dotyczące swobodnego poruszania się przedstawicieli mediów w budynkach parlamentarnych, uderzają „w prawo obywateli do bycia informowanymi o pracach Sejmu, co jest ważnym elementem sprawowania kontroli społecznej nad władzą ustawodawczą.”, a także są „sprzeczne z tradycją polskiego parlamentaryzmu”.

LAST_UPDATED2
Więcej…
 
Bezpieczne zarządzanie informacją w pracy dziennikarza – Fundacja Panoptykon zaprasza na szkolenie! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Głowacka   
Niedziela, 04 Wrzesień 2016 14:16

Czy rozumiesz, jak działa Internet, przeglądarka, portale społecznościowe? Gdzie zostawiasz swój cyfrowy ślad, co to są metadane i ile można z nich wyczytać? Jakie informacje trafiają do  bazy operatora telekomunikacyjnego, a stamtąd w ręce organów państwa? Czy wiesz, jak ukryć swoją tożsamość w sieci? Czy zachowujesz podstawowe zasady bezpiecznego zarządzania informacją w pracy, w domu, w drodze?

Jeśli jesteś dziennikarzem i na którymkolwiek z tych pytań Twój wzrok zatrzymał się na dłużej, to znaczy, że nasza oferta jest dla Ciebie. Zgłoś się na szkolenie, które przygotowaliśmy specjalnie z myślą o dziennikarzach!

Bezpieczne zarządzanie informacją to nie tylko ochrona źródeł, szyfrowanie wiadomości czy ukrywanie swojego numeru IP wędrówkach po Internecie. Nawet, jeśli uważasz, że „nie masz nic do ukrycia”, powinny Cię zainteresować podstawowe zasady bezpiecznego przechowywania sprzętu, odpowiedzialnego dzielenia się informacją w sieci i oceny ryzyka, które nieuchronnie towarzyszy pracy dziennikarskiej. O tym wszystkim będziemy mówić na szkoleniu, na które zapraszamy nie tylko dziennikarzy śledczych, ale wszystkich, którzy chcą odpowiedzialnie zarządzać informacją w swojej pracy i życiu prywatnym.

Termin i miejsce szkolenia: sobota, 30 września 2016 r., godz. 10-17, Warszawa

Udział w szkoleniu jest bezpłatny (uczestnicy pokrywają ewentualne koszty dojazdu).

Zakres szkolenia

  1. Bezpieczne narzędzia komunikacji w pracy dziennikarza
  2. Ochrona źródeł: obowiązki, ryzyka i dobre praktyki
  3. Zarządzanie własną tożsamością w sieci
  4. „Higiena” przetwarzania danych i fizyczne bezpieczeństwo urządzeń

Prowadzący

Beata Biel – była dziennikarka; reżyserka dokumentalna, trenerka, współpracowniczka Google News Lab.

Wojciech Bogusz – ekspert w zakresie bezpieczeństwa w sieci, trener związany z organizacją Front Line Defenders, szkoli aktywistów i obrońców praw człowieka w rejonach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwa.

Katarzyna Szymielewicz – ekspertka w zakresie prawnych aspektów ochrony informacji, prezeska Fundacji Panoptykon.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin szkolenia można znaleźć na stronie Fundacji Panoptykon.

 
<< Początek < Poprzedni 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie