Strona główna O programie Aktualności programu Definicja dziennikarza? Spotkanie Oddziału Warszawskiego SDP

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Definicja dziennikarza? Spotkanie Oddziału Warszawskiego SDP PDF Drukuj Email
Czwartek, 07 Maj 2009 06:57
Dnia 6 maja 2009 r. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dotyczący definicji dziennikarza. W spotkaniu wzieli udział: Krzysztof Bobiński z SDP, Grzegorz Cydejko z SDP, dr Maria Łoszewska-Ołowska - specjalista prawa prasowego, Tomasz Kowalski ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Obywatelskich, Dominika Bychawska oraz dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Czlowieka.
Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad definicją dziennikarzy obywatelskich oraz czy jest ona tożsama z definicją dziennikarza. Grzegorz Cydejko zaproponował następującą definicję dziennikarza : "Kto otrzymuje zlecenie od zarejestrowanego w sądzie wydawcy lub nadawcy lub zadeklarował przestrzeganie prawa prasowego oraz kodeksów etycznych". Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad słusznością definicji i jej celowością. Dr Maria Łoszewska-Ołowska wskazała, że drugi człon definicji jest nie precyzyjny w związku z czym musi zostać doprecyzowany.
Grzegorz Cydejko tłumaczył iż "przestrzeganie prawa prasowego oraz kodeksów etycznych" dotyczy przede wszystkim ochrony źródła informacji.
Dr Adam Bodnar wskazał, że konstruując definicję dziennikarzanależy przede wszystkim pamiętać o korzyściach płynących z zawodu i ochronie jakiej dziennikarz podlega. 
Tomasz Kowalski wskazywał na problemy z jakimi borykają się dziennikarze obywatelscy i postulował za wciągnięciem tej kategorii dziennikarstwa do prawa prasowego.

Jeżeli mają Państwo komentarze dotyczące definicji dziennikarza zaproponowanej przez SDP Oddział Warszawski serdecznie prosimy o nadsyłanie komentarzy na adres [email protected]
 
 

Tematy pokrewne

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie