Strona główna Z wokandy Z kraju Kolejna rozprawa w sprawie z oskarżenia Jana Kobylańskiego

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Kolejna rozprawa w sprawie z oskarżenia Jana Kobylańskiego PDF Drukuj Email
Piątek, 08 Maj 2009 12:48
Dnia 8 maja 2009 r. odbyła się kolejna rozprawa przed Sądem Rejonowym dla m. St. Warszawy – Mokotowa w sprawie Kobylański przeciwko kilkunastu dziennikarzom, dyplomatom i redaktor naczelnym. „Obserwatorium wolności mediów” przygląda się postępowaniu.
Przed sądem zebrała się grupa manifestujących z transparentami, na których widniały m.in. takie hasła:  „Międzynarodówka oszczerców do Guantanamo”, „Eskimosi! Kiedy wy wreszcie nas polaków przeprosicie”, „P. kobylański broni honoru polaków”, „Jan Kobylański walczy z antypolonizmem”. Manifestanci , zwolennicy Kobylańskiego wykrzykiwali nacjonalistyczne hasła i śpiewali pieśni narodowe. Hałas jaki wytwarzali uniemożliwiał swobodne przeprowadzenie rozprawy, sędzia prowadzący na przemian nakazywał zamykanie i otwieranie okna ze względu na hałas wytwarzany przez manifestujących.
Na rozprawie stawili się Dominik Sadowski, Daniel Passent, Jerzy Morawski, Andrzej Kaczyński i Tomasz Wróblewski. Stawili się pełnomocnicy oskarżonych i oskarżyciela prywatnego Jana Kobylańskiego. Naczelny Gazety Wyborczej Adama Michnika oraz dziennikarze Mikołaj Lizut, Jacek Hołuba, Karola Dolecki, Dominik Uhlig i Agnieszka Kublik nie stawili się na rozprawie ze względu na przygotowania do obchodzonej dziś rocznicy 20-lecia "GW".
Jako pierwszy wyjaśnienia złożył D. Sadowski, fotoreporter z "Gazety Wyborczej". Wskazał on, że został "podpięty" pod jeden z artykułów jako autor zdjęcia, nie mając wpływu na to w jakim kontekście nadesłane przez niego zdjęcie zostanie wykorzystane przez redakcje. Na zdjęciu widniał były wicepremiera i szefa Samoobrony Andrzeja Leppera. Zdjęcie zostało umieszczone przy artykule pt. "Lepper: w Urugwaju nie byłem". Pełnomocnik Sadowskiego, mec. Beata Czechowicz zwróciła się do pełnomocnika J. Kobylańskiego – mec. Andrzeja Lew Mirskiego o odstąpienie od oskarżenia D. Sadowskiego ze względu na „brak jego winy”. Mec. A. Lew Mirski wskazał, że w celu wycofania oskarżenia musi skonsultować się ze swoim mocodawcą oraz, że wiadomość w tym zakresie zostanie przedstawiona w krótkim czasie.
Następnie wyjaśnienia złożył D. Passent, b. ambasador w Chile i publicysta "Polityki", wskazując, że broni tego co napisał ponieważ dopełnił niezbędnej staranności. Dodał, że media polskie "miały obowiązek zainteresować się USOPAŁ i osobą jego prezesa". Podobne wyjaśnienia złożył T. Wróblewski, b. naczelny "Newsweeka".
D. Passent i T. Wróblewski odmówili odpowiedzi na pytania oskarżyciela, wskazując, że uzupełnią swoje wyjaśnienia po przesłuchaniu J. Kobylańskiego. Dziennikarze „Rzeczpospolitej” Jerzy Morawski i Andrzej Kaczyński odmówili składania wyjaśnień.
Sąd wyznaczył kolejną rozprawę na 22 czerwca 2009 r. na godz. 9.


 

Tematy pokrewne

pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie