Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Naciski na media lokalne w Oświęcimiu PDF Drukuj Email
Środa, 03 Czerwiec 2009 14:58
W serwisie informacyjnym „Fakty Oświęcim” ukazał się reportaż pt.: „Fakty Oświęcim. Zablokowali drogę, bo nie chcieli żwirowni”. Jego autor, Paweł Wodniak, przygotował materiał o blokowaniu drogi wojewódzkiej przez mieszkańców wsi Brożkowice, w ramach sprzeciwu wobec funkcjonowania nielegalnej żwirowni.
W serwisie informacyjnym „Fakty Oświęcim” ukazał się reportaż pt.: „Fakty Oświęcim. Zablokowali drogę, bo nie chcieli żwirowni”. Jego autor, Paweł Wodniak, przygotował materiał o blokowaniu drogi wojewódzkiej przez mieszkańców wsi Brożkowice, w ramach sprzeciwu wobec funkcjonowania nielegalnej żwirowni. Od 12 lat podejmowali oni różne działania prawne, aby rozwiązać ten problem, gdyż żwirownia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców. Przez miejscowość przepływa trzy rzeki i w przypadku powodzi cała wioska może zostać całkowicie zatopiona. Odpowiednie instytucje państwowe podjęły stosowne decyzje o jej zlikwidowaniu, jednak żwirowania nadal istnieje.
W materiale tym sołtys wsi, Marian Gołąb, wymienia nazwisko właściciela żwirowni, którym jest Pan Artur K., mówiąc, że jest ona ponad prawem. Następnie również wójt gminy Oświęcim, Andrzej Bibrzycki, mówiąc o działaniach podejmowanych na rzecz walki ze żwirownią, potwierdza jej nielegalny status.
W odpowiedzi na ten materiał Pan Artur K. wynajął kancelarię prawną, która wystosowała do redakcji „Fakty Oświęcim” pismo z żądaniem usunięcia ze strony internetowej wypowiedzi dotyczących osoby Pana Artura K., uznając je za nieprawdziwe i naruszające jego dobra osobiste. Ponadto Artur K. zażądał przeprosin w formie pisemnej oraz wypłaty zadośćuczynienia w wysokości 15 tys. zł. Prawdopodobnie, takie samo pismo mogą w przyszłości otrzymać również inni dziennikarze, którzy zajmują się tą sprawą. Taka informacja, albo raczej próba zastraszenia dziennikarzy, krąży ostatnio w kuluarach dziennikarskich.

Więciej na: Fakty Oświęcim  
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie