Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - małopolskie Neofaszyści na wiecu Forum Jedności i Godności Lokatorów na Rynku Głównym w Krakowie

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Neofaszyści na wiecu Forum Jedności i Godności Lokatorów na Rynku Głównym w Krakowie PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 10 Sierpień 2009 15:22

W telewizyjnej Kronice Krakowskiej, wyemitowano materiał sugerujący, że uczestnicy lokatorskich protestów to rasiści. Na żądania sprostowania ze strony organizatorów kierownictwo lokalnej TVP początkowo nie reagowało.
Dnia 4 czerwca 2009 roku w Krakowie odbyła się wspólna demonstracja anarchistów, lokatorów i związkowców. Przed rozpoczęciem demonstracji, o godzinie 10 miał miejsce wiec  Forum Jedności i Godności Lokatorów na Rynku Głównym z udziałem kilkudziesięciu osób. Całość wydarzeń była rejestrowana przez ekipę Telewizji Kraków, która nagrała relację z wiecu i z głównej demonstracji. W wydaniu telewizyjnym Kroniki Krakowskiej 4 czerwca o godz. 18.00 widzowie usłyszeli wypowiedź jednego z neofaszystów, który był przedstawiony, jako uczestnik protestu lokatorów. Miał on powiedzieć, że: „Przyjadą tu bogaci murzyni, jakieś wieprze i będą tu zajmować substancję mieszkaniową". Ta wypowiedź stwarzała wrażenie, że jest reprezentatywna dla całego środowiska lokatorów. Następnie lektor poinformował, że "lokatorzy przyłączyli się do demonstracji anarchistów". Pani Małgorzata Witkowska z Forum Jedności i Godności Lokatorów napisała sprostowanie do redakcji krakowskiej telewizji prosząc o odczytanie w TVP oświadczenia, w którym jasno będzie stwierdzone, że wspomniany neofaszysta nie ma nic wspólnego z akcją lokatorów.

Sprostowanie ukazało się po 5 dniach w Kronice Krakowskiej TVP o godz. 18 Telewizja przeprosiła za nieporozumienie i poinformowała, że lokatorzy odcinają się od rasistowskich wypowiedzi z dnia 4 czerwca 2009.


Źródło:  OZZ Inicjatywa Pracownicza, Federacja Anarchistyczna Kraków (www.ozzip.pl)


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie