Strona główna Prawo Europejski Trybunał Praw Człowieka Ograniczenie wolności słowa na rzecz prawa do prywatności - wyrok ETPCz w sprawie norweskiej

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Ograniczenie wolności słowa na rzecz prawa do prywatności - wyrok ETPCz w sprawie norweskiej PDF Drukuj Email

Skarżącymi w sprawie było dwóch dziennikarzy z Dagbladet i Aftenposten, dwóch największych dzienników norweskich. Dziennikarze opublikowali zdjęcia osoby skazanej w głośnym procesie karnym bez jej zgody. W lipcu 2001 r. przeciwko dziennikarzom zostało wszczęte postępowanie karne w związku z zakazem publikacji zdjęć oskarżonych lub skazanych bez ich uprzedniej zgody. W październiku 2003 r. Sąd Rejonowy uniewinnił dziennikarzy. W dniu 23 kwietnia 2004 Sąd Najwyższy uznał dziennikarzy winnymi opublikowania zdjęcia i orzekł karę grzywny.
Dziennikarze, w związku z wyrokiem skazującym zwrócili się do ETPCz ze skargą o naruszenie art. 10 Konwencji. Trybunał w wyroku uznał, że prawo norweskie chroni prywatność osób oskarżonych lub skazanych. Oraz, że taka ingerencja w prawo do wolności słowa jest proporcjonalna i niezbędna w demokratycznym państwie prawa.
Sędziowie Rozakis i Malinverni złożyli zdania odrębne do wyroku, wskazując, że prawo do wolności słowa ze względu na swój charakter, tylko w wyjątkowych sytuacjach może podlegać ograniczeniom ze względu na prywatność.

Wyrok dostępny na: cmiskp.echr.coe.int/tkp197/search.asp
 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie