Strona główna Prawo Europejski Trybunał Praw Człowieka Sprawa Kydonis p. Grecji (skarga nr 24444/07)

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Sprawa Kydonis p. Grecji (skarga nr 24444/07) PDF Drukuj Email

Dnia 2 kwietnia 2009 r. ETPCz wydał wyrok, w którym uznał Grecje winna naruszenia art. 10 Konwencji w związku ze skazaniem na karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności, zamienną na grzywnę dziennikarza z wyspy Chios. Dziennikarz w swoim artykule odnosił się do działań lokalnego polityka G.E. Polityk przystąpił do postępowania karnego w charakterze strony cywilnej.


 

Artykuł opisywał proces jaki E.G. wytoczył za zniesławienie politykom lokalnym i dziennikarzom, którzy wskazali na zajmowanie przez polityka części wybrzeża na wyspie Chios, przylegającego do jego posesji. E.G. został posądzony o bezprawne zagospodarowanie wybrzeża.

Sądy greckie uznały, że artykuł odnoszący się do działań E.G. odnosił się do konkretnych faktów, które miały na celu poniżenie polityka i naruszały jego reputacje. Sądy uznały dziennikarza za winnego.

ETPCz w wyroku wskazał na rozróżnienie pomiędzy faktem a opinią. Następnie wskazał, że wszczęcie postępowania karnego miało na celu ochronę prawa do prywatności i dobrego imienia osoby. ETPCz w tym zakresie zważył, czy kara pozbawienia wolności za słowa, zamienna na grzywnę jest środkiem proporcjonalnym w stosunku do dobra chronionego jakim jest reputacja i dobre imię polityka. Trybunał uznał jednak, że kara pozbawienia wolności jest taką ingerencją w wolność słowa, której nie można uznać za proporcjonalną do chronionego celu, dobra. Tym samym ETPCz orzekł, że Grecja naruszyła art. 10 Konwencji.

Wyrok dostępny jest na: www.cmiskp.echr.coe.int
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie