Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Ile zarabiają gminni urzędnicy i nauczyciele? PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 28 Grudzień 2009 11:25

22 Grudnia odbyła się kolejna rozprawa przed Sądem Okręgowym w Opolu w sprawie wytoczonej przez Gminę Grodków lokalnej gazecie – „Opiniom Grodkowskim”. Spór dotyczy dwóch artykułów przedstawiających zarobki gminnych urzędników oraz nauczycieli.

„Opinie Grodkowskie”, to miesięcznik społeczno-satyryczny ukazujący się na terenie gminy Grodków (woj. Opolskie). Sporne artykuły ukazały się w marcowym numerze Opinii. Tekst „Średnia pensja w urzędzie około 4600 miesięcznie” dotyczył wynagrodzeń gminnych urzędników, natomiast artykuł „Zarabiają najwięcej w Polsce” wysokości zarobków nauczycieli w prowadzonych przez gminę placówkach w kontekście projektu likwidacji dwóch gminnych szkół.

Gazeta odmówiła opublikowania nadesłanych sprostowań, gdyż jej zdaniem nie spełniały wymogów stawianych sprostowaniom przez prawo prasowe w szczególności nie prostowały nieprawdziwych informacji zawartych w artykule. 

Należy zauważyć, iż spór pomiędzy „Opiniami Grodkowskimi” a władzami gminy toczył się trakcie kampanii referendalnej w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej. 

Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz , reprezentujący Gminę Grodków, domaga się od redaktor naczelnej „Opinii Grodkowskich” opublikowania sprostowań do wspomnianych wyżej artykułów oraz zapłaty 15000 na cel społeczny.

Kolejny termin rozprawy wyznaczono na 22.01.2009

 

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie