Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Chiny ukradły program do cenzurowania internetu

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Chiny ukradły program do cenzurowania internetu PDF Drukuj
Środa, 06 Styczeń 2010 16:57
Kalifornijska firma "Cybersitter" pozywa chiński rząd pod zarzutem kradzieży technologii wykorzystywanej w Chinach do cenzurowania internetu. Firma żąda 2,2 mld dolarów odszkodowania.


"Cybersitter" pozwał prócz władz w Pekinie dwie chińskie firmy i 7 producentów komputerów. Zarzuca im przywłaszczenie sobie tajemnic handlowych, nieuczciwą konkurencję i naruszenie praw autorskich w związku z dystrybucją w Chinach programu "Zielona Tama".

Oprogramowanie, w które są wyposażone komputery sprzedawane w Państwie Środka, automatycznie blokuje dostęp do stron z treściami erotycznymi, ale także informacje niewygodne dla chińskich władz.

Pozew został złożony w federalnym sądzie w Los Angeles. "Cybersitter" twierdzi, że część chińskiego oprogramowania wykorzystywanego do cenzurowania internetu została skopiowana z amerykańskiego programu umożliwiającego rodzicom blokowanie dzieciom dostępu do wybranych stron internetowych.

Chińskie władze chciały, aby od 1 lipca ubiegłego roku wszystkie komputery sprzedawane w Państwie Środka były wyposażone w program "Zielona Tama". Projekt ten nawet w Chinach został jednak uznany za zbyt kontrowersyjny, a chińskie władze wycofały się z pomysłu obowiązkowego instalowania programu na dyskach twardych.


Żródło: Gazeta Wyborcza ( 6 stycznia 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7424960,Chiny_ukradly_program_do_cenzury_internetu__Jest_pozew.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie