Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Polska RPO zajmie się sprawą dziennikarzy, którzy zostali wezwani przez śledczych
RPO zajmie się sprawą dziennikarzy, którzy zostali wezwani przez śledczych PDF Drukuj Email
Sobota, 09 Styczeń 2010 23:04
Rzecznik Praw Obywatelskich zamierza zbadać czy nie doszło w tej sprawie do naruszenia praw i wolności obywatelskich. Chodzi o Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet oraz Krzysztofa Skórzyńskiego z TVN24, którym Prokuratura Okręgowa w Krakowie chce postawić zarzuty dotyczące ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego. Grozi za to kara do 2 lata więzienia..


- Zwrócę się do Prokuratury Okręgowej w Krakowie o przekazanie informacji o aktualnym stanie śledztwa i treści zarzutów - mówi Dariusz Zbroja, z-ca dyrektora zespołu karnego. -Rzecznik będzie monitorował śledztwo - zapewnia. Obaj dziennikarze już zostali wezwani przez śledczych. Mają się stawić w prokuraturze na początku przyszłego tygodnia.

Wezwanie dotyczy materiału, który opublikowali 4 stycznia ubiegłego roku. Dowodzili w nim, że prokurator Jerzy Engelking, mimo braku dowodów, podczas konferencji prasowej, wskazał Janusza Kaczmarka jako źródło przecieku w akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Dziennikarze powoływali się na zeznania śledczych złożone w rzeszowskiej prokuraturze. Cytowali m.in. zeznania Beaty Marczak, szefowej grupy prokuratorów badających przeciek. Miała ona powiedzieć m.in., że "materiał dowodowy nie wystarczał nawet na proces poszlakowy"(przeciwko Kaczmarkowi).


Żrodło: Gazeta Wyborcza ( 8 stycznia 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7434547,RPO_zajmie_sie_sprawa_dziennikarzy__ktorym_prokuratura.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie