Strona główna Litygacja Amicus curiae Obserwatorium w sprawie rejestracji portali internetowych

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Amicus curiae Obserwatorium w sprawie rejestracji portali internetowych PDF Drukuj Email
Czwartek, 07 Styczeń 2010 10:21
Dnia 7 stycznie 2010 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej opinię prawną. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że w świetle obowiązującego Prawa Prasowego nie jest jasne, czy strony internetowe powinny być rejestrowane jako dzienniki czy czasopisma. Przemawia za tym fakt, iż tylko niektóre strony internetowe można zakwalifikować jako dzienniki lub czasopisma, a zatem takie tytułu prasowe, które podlegają obowiązku rejestracyjnemu.
Definicja legalna obu terminów nie jest precyzyjna i z tego względu użytkownicy Internetu nie są w stanie samodzielnie zadecydować, czy prowadzone przez nich serwisy objętę są tym obowiązkiem czy też nie. Naszym zdaniem większość tzw. wydawców serwisów internetowych nie jest w ogóle świadomych obowiązku rejestracji prowadzonego przez nich serwisu internetowego. Po pierwsze, usługodawcy hostingu i rejestracji domen nie informują o takim obowiązku swoich klientów pozwalając im na samodzielne umieszczanie stworzonych serwisów w Internecie. Po drugie, przeciętny użytkownik Internetu, w tym  autor serwisu internetowego nie ma świadomości, że strona internetowa czyli nowoczesne, interaktywe medium służące do przekazywania, a często również wymiany informacji w ramach usług WEB 2.0., może wyczerpywać znamioma definicji "dziennika" lub "czasopisma", tradycyjnie utożsamianych z formami drukowanymi. Po trzecie, stan niepewności umacnia niejednolita praktyka stosowania prawa dokonywana przez sądy rejestrowe (w stosunku do art. 20 Ustawy - Prawo prasowe) i karne (w stosunku do art. 45 Ustawy - Prawo prasowe).

Czytaj całość opinii: www.hfhr.org.pl/obserwatorium/images/AMICUS_rejestracja%20prasy%20internetowej.pdf
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie