Strona główna O programie Aktualności programu Aktualności Lokalne Lokalne - śląskie Biskup kielecki atakuje dziennikarzy. Kontrowersyjne poglądy polityczne na ambonie.

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Biskup kielecki atakuje dziennikarzy. Kontrowersyjne poglądy polityczne na ambonie. PDF Drukuj Email
Niedziela, 09 Maj 2010 12:47

       W trzeciomajowym kazaniu biskup Kazimierz Ryczan zgromił „polskojęzyczne media” zatruwające duszę narodu, ale wziął w obronę redaktora TVP Jana Pospieszalskiego. Oburzał się, że nad trumnami ofiar wypadku z 10 kwietnia 2010r.prasowe hieny rozpoczęły swój niszczący proces.
Używając tej samej argumentacji co zwolennicy PiS dawał do zrozumienia, że preferuje Jarosław Kaczyńskiego. Skrytykował  podpisaną w ubiegłym tygodniu przez Komorowskiego nowelizację ustawy o IPN. Wziął za to w obronę Jana Pospieszalskiego, autora stronniczego reportażu "Solidarni 2010" nadanego w pierwszym programie TVP 26 maja, w dniu, w którym Jarosław Kaczyński ogłosił chęć kandydowania w wyborach prezydenckich. Stwierdził, musimy od nowa walczyć o duszę narodu, którą zatruwają polskojęzyczne środki masowego przekazu. W komentarzu do kazania Kazimierz Kik, politolog, wykładowca UJK  porównuje stanowisko biskupa Ryczana do poglądów prezentowanych przez arcybiskupa Życińskiego. ...” Słowa Ryczana świadczą dobitnie o tym, iż polski Kościól jest nadal głęboko podzielony. W słowach arcybiskupa Życińskiego widzimy Kościół nowoczesny, otwarty dla wszystkich Polaków, odrzucający możliwość instrumentalnego traktowania wartości zawartych w dekalogu. Arcybiskup Życiński przypomina, że Królowa Polski jest bezpartyjna. Po drugiej stronie stoi biskup Kazimierz Ryczan. Jest przedstawicielem kościoła partyjnego, głęboko zaangażowanego politycznie, z niechęcią patrzącego na procesy modernizacji kraju. Biskup Ryczan nienawidzi wszystkiego co w Polsce nowoczesne. Nienawidzi mediów, nienawidzi większości Polaków. Nienawidzi Polski nowoczesnej, bo wydaje mu się zbyt mało religijna. Ryczan to ta część episkopatu, która wyraźnie wspiera judzenie jednych Polaków przeciwko drugim. Dla niego Kościól obejmuje tylko tę część Polaków, która skupiona jest wokół Prawa i Sprawiedliwości...”

Po kontrowersyjnym kazaniu podczas mszy z okazji święta 3 Maja i Matki Boskiej Królowej Polski w środę biskup ordynariusz kielecki Kazimierz Ryczan udzielił wywiadu publicznemu Radiu Kielce.  Przyznał, że nie powinien używać słowa "prasowe hieny", a jednocześnie bronił prawa do wyrażania swoich osądów. Potwierdził, że jest zwolennikiem PiS-u. Nawiązał do wygłoszonego w tym samym dniu kazania arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego, który nawoływał wiernych do zgody i pojednania porównaniem, że Matka Boska nie była partyjna - stwierdził, że to stare cwaniactwo słowne.  
Wywiad radiowy był inicjatywą prezesa Radia Kielce Janusza Knapa. We wcześniejszych relacjach z poniedziałkowych obchodów Święta 3 Maja Radio Kielce pominęło kontrowersyjne fragmenty kazania biskupa Ryczana.

Pojawiło się na ten temat wiele komentarzy. W liście otwartym poseł i przewodniczący świętokrzyskiego SLD Sławomir Kopyciński zaapelował do biskupa Ryczana o "zaprzestanie prowadzenia kampanii politycznych w kieleckim Kościele, o wypełnianie swej misji kapłana i jednoczenie Polaków, a nie tworzenie i podsycanie konfliktów".

Zdaniem Kopycińskiego, "w dniu 3 maja kielecki kościół katedralny stał się miejscem gorszącego spektaklu. (...) Mszę świętą, zresztą nie po raz pierwszy, ksiądz biskup uznał za miejsce stosowne do przeprowadzenia wiecu wyborczego oraz siania nienawiści wśród narodu polskiego".

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce (3, 5, 7 maja 2010r.)

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,7837683,Biskup_kielecki_straszy_i_gromi.html

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,7847499,Biskup_do_arcybiskupa__To_slowne_cwaniactwo.html

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,7856203,Tydzien_z_glowy__Po_slowach_biskupa__W_poszukiwaniu.html


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie