Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Drastyczne cięcia w TVP Lublin PDF Drukuj Email
Czwartek, 13 Maj 2010 16:25
Będą powtórki, premierowo tylko Panorama i audycje na które znajdą się sponsorzy, jak "Akademia domu i wnętrza" - tak od wakacji ma wyglądać ramówka TVP Lublin. Oprócz drastycznych obniżkach wynagrodzeń, jej pracowników czekają też cięcia etatów
Po drastycznych obniżkach wynagrodzeń, jej pracowników czekają też cięcia etatów
Z czystym sercem mogę powiedzieć, że tak źle nie było odkąd tu pracuję, czyli od połowy lat 90. Gdy moja koleżanka zobaczyła pasek z wypłatą za ostatni miesiąc rozpłakała się. Po ponad 10 latach starań o etat, zrobionych trzech fakultetach, teraz mam pensję niższą o połowę i 50 złotych za newsa do Panoramy Lubelskiej - relacjonuje dziennikarka z TVP Lublin.

Cięcia pensji w redakcjach lokalnych, nie zabolały jednak tak bardzo, jak radykalne oszczędności w centrali TVP. "Warszawa" o 75 procent przycięła zamówienia na materiały nadsyłane z Lublina. A to na nich zarabiało się najlepiej .Tegoroczny budżet lubelskiej TVP wynosi 11 mln zł. i jest o dziewięć mln niższy od tego z ub. r. Starcza na rachunki, pensje, naprawy i konserwacje sprzętu. - Z trudem wystarczy na produkcje innych programów niż Panorama Lubelska, poza audycjami, na które znajdą się sponsorzy - przyznaje Tomasz Rakowski, p.o. dyrektora lubelskiego ośrodka TVP.

Rakowski przygotował drastyczny plan restrukturyzacji oddziału. Dziennikarze deklarują, że nie mają do niego pretensji. - Musiał zrobić restrukturyzację i ją robi, bez niej ośrodkowi groziłaby likwidacja - mówi cytowana przez nas wcześniej dziennikarka.

Co jest w planie? Przede wszystkim cięcia ramówki. Pierwsze weszły w życie od lutego. Okrojono emisje programów kulturalnych i publicystycznych. Zniknęły poranne wydanie Panoramy.

Jak dowiedziała się "Gazeta", idą kolejne cięcia. Pewne jest, że od 1 lipca na czas wakacji z anteny TVP Lublin niemal całkowicie znika to, co w publicznych mediach nazywają "misją". Przede wszystkim premierowe wydania Tygla Politycznego, Gościa Dnia czy kulturalnego Afisza oraz reporterskich Zdarzeń. Będzie tylko Panorama (o godz. 16. w TVP 2 i powtórka w paśmie lokalnym o 17.30) oraz te programy, na które uda się znaleźć sponsora. - Największe szanse ma na to "Akademia domu i wnętrza" oraz dofinansowane ze środków unijnych audycje zamawiane przez samorządy - zdradza pracownik TVP.
Telewizja publiczna wraz oddziałami regionalnymi zatrudnia ok. 4,2 tys. etatowych pracowników. Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd TVP przewiduje zwolnienie od 500 do tysiąca ludzi.

Na początku kwietnia nowego "funkcyjnego" dostała i lubelska TVP - Krzysztof Karman został p.o zastępcy dyrektora ds. programowych.


Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin ( 10 maja 2010 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7859640,Ostre_ciecia_w_TV__Wakacyjny_koniec_misji_TVP_Lublin.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie