Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zwolniony dziennikarz "Wprost" wytacza proces PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 31 Maj 2010 15:28
Dziennikarz "Wprost" Marek Król złożył pozew przeciwko AWR "Wprost", w którym nie zgadza się z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy w gazecie. Ząda uchylenia decyzji, a także wypłaty odszkodowania.

Wydawca zwolnił Marka Króla dyscyplinarnie na początku maja w związku z opublikowanym 19 kwietnia jego felietonem "Nie polezie orzeł w GWna". Uznał bowiem, że Król m.in. rażąco naruszył obowiązek dbania o dobro pracodawcy, działał wbrew linii programowej obowiązującej w AWR "Wprost" i spowodował możliwość wszczęcia postępowania sądowego przeciwko pracodawcy o naruszenie dóbr osobistych bądź zniesławienie osób, które zostały obrażone w artykule (Adama Michnika, redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", i reżysera Andrzeja Wajdy). Wydawca stwierdził, że publikacja felietonu naraziła go na poważne konsekwencje finansowe oraz na utratę zaufania wśród czytelników. Jednocześnie w wypowiedzeniu zaznaczono, że działania przeciw dobru pracodawcy były umyślne i noszą znamiona złej wiary.Dziennikarz wskazuje, że nie opublikował materiału samowolnie, lecz tekst był akceptowany przez kierownictwo redakcji. 

Wydawca tygodnika jest obecnie w sporach sądowych z osiemnastoma osobami, które wytoczyły spółce procesy za podobną formę publicystyki.


Źródło: Onet.pl (31 maja 2010 r.) Marek Król pozywa "Wprost"; "to jest kuriozalne"
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie